sirka zimnych pneu

Všetko, čo nebolo možné zaradiť inde.

Moderátori: bukelo, dulo, buci_vectra

Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Lenže pri brzdení musia brzdové čeľuste vyvinúť na brzdový kotúč väčšieho kolesa väčšiu prítlačnú silu, aby koleso zablokovali, ako na menšom kolese, samozrejme za predpokladu, že oba brzdové kotúče majú rovnaký priemer. Do hry tu však vstupuje aj šírka kolesa, teda veľkosť trecej plochy a samotný súčiniteľ trenia, ktorý bude u rôznych pneumatík (rôzne zmesy, profil, dezén) rôzny a môže výsledok značne ovplyvniť.
Jednoducho v prípade dvoch rôznych pneumatík, s rôznym priemerom, šírkou, dezénom, na jednej náprave, vstupuje do hry veľa vplyvov na to aby sa dalo hovoriť o hodnovernom teste. Okrem toho, videl, počul si už niekedy, aby sa takto testovali a porovnávali pneumatiky? Ja nie.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
mirrco
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 430
Dátum registrácie: 12 Jún 2007, 11:52
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mirrco »

Nevie mco tu riesite :)
Vypocet krutiaka je rameno*priemer...ale tu te skor tema o treni...
je jane ze tensie kolieska lepsie drzia pretoze na tensich kolesach je vacsi tlak, skor sa zodreu ale vieme ze tlak=vaha koelsa*gravitacne zrychlenie/obsah plochy plinujucej s vozvkou...
takze siroke kolesa-lyzovy effekt
tenke kolesa-korculovy efekt
priklad dotykova plocha kolesa vlakove rusna ku kolaji je ako petkoruna.
AJ napriek tomu vlak zabrzdi celkom rychlo na to kolko ton vazi...a zobereme do uvahy ze zelezo je pri takom treni a tlaku dost horuce takze je aj dost mekee...
Tak zalezi aj dost od dezenu.Najlepsie do snehu je siroke koleso s nejkaymi lopatkami aelob klincekami ale to je vlastne vela tenchy bodov na vejkej ploche.
Takze aj siroke gumy su fajn pokial maju dobry dezen.Keby sa robilo meranie slick uzkej gumy so sirokou slick gumou nekompromisne uzzsia je lepsia...
Vsetko zavisi od dezenu, podla mna dobry vyrobca optimalizuje dezen na to aku sirku pneumatiky vyraba.
Kajo
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 10197
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 22:59
Auto: Astra G
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Kajo »

Téma čoskoro opäť aktuálna...
Opel Mercedes Renault Ford Peugeot Chrysler - mám rád
mirrco
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 430
Dátum registrácie: 12 Jún 2007, 11:52
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Prievidza
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mirrco »

vsimnite si sirky dezenu pneumatik tich aut
http://www.youtube.com/watch?v=UKeLrd4DL38
pouzivaju uzucke gumy, ale mozno moc nebrzdia
siroka guma s dezenom ako bybmal ratrak co beha po snehu, by mohla byt fajn na rozbeh a brzdenie.
uzucka guma by sa mala dobre zarivat do do snehu mala by byt fajn v zakrutach. niekede medzi tim je mozno nejake optimum
Ale dolezitejsie aby sme sa udrzali na vozovke lebo brzdenie v jarku a v poli nebude ucinne je teda uzsia guma, ale zase keby daky jelen stoji na ceste aby sme ubrzdili, tak asi taka sirka 150-170mm pre predne kolesa a 130-150mm pre zadne by mala byt idelana v zime pre 1100kg auto s prednym nahonom a motorom v predu.
hlavne dobry dezen, a ABS zapnute, pretoze si to len myslim ale mozno je pravda ze dezen je omnoho viac dolezitesji sirka gumy ako slicky a potom sa lyzovanie na sirokich kolesak bez dezenu, tie uzke sa aspon v snehu zaziletkuju do hlbky to moze byt pravda ak niekto pouzije extremne siroke gumy - 330/25 a uzke gumy 155/70(ako ma predpisane) urcite pocitie rozdiel aj za dazda
Opel Ascona C 1.8i (C)18NE 74KW šaragľa
Obrázok
empress
Pravidelný užívateľ
Pravidelný užívateľ
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Máj 2011, 09:48
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: TN kraj

Príspevok od používateľa empress »

Čaute Opláci, v máji som kúpil VeCe 1,9 CDTI s letnými gumami Uniroyal 215/55/16. Teraz chcem kupovať zimné. Je mi to divné, ale v technickom preukaze mám udané pneumatiky rozmeru 195/65/15. Dá sa obuť tento rozmer pneumatík (zimné) na tie disky čo mám na aute...!?
Ďik za odpo.
OPEL VECTRA C Caravan 2005 1,9cdti 88kW
Komo
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 3608
Dátum registrácie: 19 Mar 2007, 16:47
Auto: Astra H
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Komjatna
Bydlisko: Komjatna [RK]

Príspevok od používateľa Komo »

empress napísal:Čaute Opláci, v máji som kúpil VeCe 1,9 CDTI s letnými gumami Uniroyal 215/55/16. Teraz chcem kupovať zimné. Je mi to divné, ale v technickom preukaze mám udané pneumatiky rozmeru 195/65/15. Dá sa obuť tento rozmer pneumatík (zimné) na tie disky čo mám na aute...!?
Ďik za odpo.


nie neda, origo mas 16" disky a chces na ne obut 15" gumy. Na zimu odporucam kupit plechace s gumami komplet - pohodlnejsie, lepsie riesenie pre gumy aj pre teba, v zime sa smyka - mozes si znicit elektron.
'07 Astra H Z19DT
'03 VeCe Z18XE
- Diagnostika -
empress
Pravidelný užívateľ
Pravidelný užívateľ
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 17 Máj 2011, 09:48
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: TN kraj

Príspevok od používateľa empress »

Ok, diki za radu.
OPEL VECTRA C Caravan 2005 1,9cdti 88kW
Napísať odpoveď

Návrat na "OPEL VŠEOBECNE"