Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Moderátori: bukelo, buci_vectra

Opel astra
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 02 Jan 2012, 15:46
Auto: !! Zmeň si model auta !!

Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Príspevok od používateľa Opel astra »

Dobrý večer prajem.
Rád by som vedel vaše názory, skúsenosti na môj výber. Vopred sa ospravedlňujem ak som to zaradil do zlej sekcie, som tu asi druhykrát.

Už nejaký ten čas plánujem kúpiť auto ako druhé do rodiny, na občasné nákupy a pod. Neskôr by ho mal využívať syn. Jedno auto v dnešnej dobe moc nestačí, 3 vodičáky v rodine a 1 auto je málo. Čiže auto chcem kúpiť z CZ, niečo do cca 40-50 tisíc. Výbava nieje moc dôležitá no potešia nejaké tie el. okná či klíma, rádio by malo byť. Diesel určite nie, teda aspoň nepočul som chvály na stare DTíčka. Ročníky cca od 98-03 v tej cene. Motor asi 1,4 - 1,6 ostatné 1,8 - 2,0 tiež asi niesú najlepšie že?

Našiel som zopár slušných kúskov, auto si viem preveriť, ale pri takom aute to ani moc nieje potrebne. Kilometre tiež niesú pre mňa najdôležitejšie tak do tých 200-250 by sa dalo. No otázka je, čo vravíte na moje rozhodnutie, alebo prípadne čo by ste brali ine, načo sa mam pri kupe zamerať. Od auta neočakávam veľa tak asi 10-15 tisíc ročne. Hlavne nechcem doň vrážať extrémne € do opráv, čo podľa mňa ani nebudem keďže je to hladký benzín a nieje tam moc čoho sa pokaziť alebo sa mýlim? Nieviem ako je na tom podvozkovo. Kamarát síce ma Astru ale asi 2005 takže moc o tých starších sa nedozviem. Rád by som zobral aj Caravan teda combi verziu ale to je asi jedno. Olej pravdepodobne bude mierne žrať si myslím ako každý benzín. Ale to nieje problém, veci si viem pozháňať, servis si spravím doma alebo kamarát. Ide mi len o to či to auto nieje moc kazové aspoň teda zo začiatku čo sa vyrábali.

Asi jedno z prvých čo malo 12 ročnú záruku na karoseriu, takže aj preto konšatujem že by malo par rokov vydržať. A ešte ak by ste mi vedeli povedať, 1,4 - 1,6 boli emisne normy 3 alebo aké? Ide o eko daň v CZ, preto sa pýtam.

Ďakujem za názory a rady.
Používateľov profilový obrázok
lubo22
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 7290
Dátum registrácie: 14 Apr 2009, 17:45
Auto: Nemám auto
Bydlisko: Trstená
Bydlisko: trstena
Kontaktovať používateľa:

Re: Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Príspevok od používateľa lubo22 »

podla mna astra G neni zlozita na udzbu. a bral by som nejaku 1.8
Vectra C cierna ex
Vectra C modra ex
Používateľov profilový obrázok
Rasto
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 882
Dátum registrácie: 05 Dec 2006, 14:43
Auto: Astra J
Bydlisko: Prievidza
Bydlisko: Prievidza

Re: Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Príspevok od používateľa Rasto »

Každopádne zháňaj modelový rok 2001 a novší. Opel prechádzal s benzínom na emisnú normu EURO 4. Označenie motora začína písmenom Z. Pri benzínoch býva občas problém s pridierajúcimi sa ventilmi, pokiaľ bolo auto využívané prevažne na krátke trasy a bol podtáčaný motor (jazda na spotrebu) a občas odchádzajú RJ motora (v podstate sa jedná vždy o problém prerušenia spojenia nedzi konektorom RJ a samotným plošným spojom v RJ. Oprava doma nemožná, ale existujú špec. firmy ktoré opravu prevádzajú na profi úrovni so zárukou).
Ak to budeš využívať naozaj len na občasné nákupy po meste a chceš ušetriť na poistke, tak Ti stačí aj 1.4 (Z14XE), ak budeš jazdiť aj mimo mesto a nezáleží ti na cene poistky, tak 1.8 (Z18XE).
1.8 má naviac oproti 1.4 a 1.6 váhu vzduchu, ktorá tiež občas odíde (používa iný systém riadenia motora).
1.6 sú v dvoch verziách, 16 ventilová Z16XE a 8 ventilová Z16SE.
Opel Astra J Sport, 1.6, 85 kW, A16XER + LPG, r.v. 2010; Ex Opel Astra G, Z14XE + LPG, Ex Opel Astra G, X16XEL
Opel astra
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 02 Jan 2012, 15:46
Auto: !! Zmeň si model auta !!

Re: Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Príspevok od používateľa Opel astra »

Ten podtáčaný motor by sa dal teoreticky zistiť nie? Teda aj čo sa týka spojky, ak bol motor dusený tak by sa mal na voľnobehu chvieť nie pri zaradenom stupni alebo aj bez. Tie 1,6 sú lepšie v prevedení so 16 ventilmi nie?
Využívať sa bude zo začiatku len na nejaké výkendove nákupy, návštevy a pod. Jednoducho potrebujeme ešte jedno auto s jedným sa to neda. Potom ho bude využívať syn, ale tiež zrejme len na kratšie trasy, do školy a pod. Občas do CZ aj kvôli STK, myslím si že to auto to zvládne nemal by som ostať niekde vysieť. Takže čo sa týka motora myslím, že bude stačiť aj ta 1,4 prípadne sa uvidi podľa situácie čo sa bude dalo kúpiť.

Mám Fusiona 1,4 ten ma len 80koni 124NM Astra ma 90koni 125NM, keďže to ma kamarat tak viem. Ide skôr o NM ale myslím, že to bude postačovať. Dik za tie kody motorov, určite sa to priadá. Tie staršie pred 2001 boli EURO 3 že?, teda čo sa týka spoľahlivosti je to stejný motor a líšia sa len normy? Lebo podobne to je aj u FUSIONa, ja mam rok 2009 EURO 4, a od 2012 tuším je rovnaký motor už EURO 5. Či je to podobne aj u Astry alebo či sa tam niečo zmenilo.

Ešte menšia otázka, odpajanie prívodu paliva a teda chod motora len na pohybovu eneriu ( od kolies ) sa používa od emisnej normy EURO 2? Teda aspoň tak som niekde čítal ak je to zlé opravte ma.
Vďaka za reakcie. Určite ste mi pomohli.
Kajo
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 10197
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 22:59
Auto: Astra G
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava

Re: Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Príspevok od používateľa Kajo »

Odpájanie prívodu paliva mal už VAZ 2105, Euro 0.
Opel Mercedes Renault Ford Peugeot Chrysler - mám rád
Opel astra
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 02 Jan 2012, 15:46
Auto: !! Zmeň si model auta !!

Re: Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Príspevok od používateľa Opel astra »

Tak napr. Škoda 120 to nemala a to je tiež EURO 0.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 882
Dátum registrácie: 05 Dec 2006, 14:43
Auto: Astra J
Bydlisko: Prievidza
Bydlisko: Prievidza

Re: Kúpa Astry G - rady, skúsenosti

Príspevok od používateľa Rasto »

Nie sú to rovnaké motory, teda ako sa to zoberie, majú veľa vylepšení, hlavným rozdielom je, že majú elektronickú škrtiacu klapku, katalyzátor na zvodoch, dve lambda sondy, nepoužívajú vratné palivové potrubie .... .
Benzínové motory pred 2001 majú označenie začínajúce X (X14XE, X16XEL, X18XE1 ...... ).
Opel Astra J Sport, 1.6, 85 kW, A16XER + LPG, r.v. 2010; Ex Opel Astra G, Z14XE + LPG, Ex Opel Astra G, X16XEL
Napísať odpoveď

Návrat na "ASTRA - VŠEOBECNE"