Velkost kolies v technickom

na poradenie aj posťažovanie... ;)

Moderátori: mysiaq, dulo, buci_vectra

Chavron
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Okt 2007, 10:09
Auto: Signum
Bydlisko: Bytča
Bydlisko: Zilina

Príspevok od používateľa Chavron »

Len jedna vec ohladom zapisu do TP. Ak to chcete mat legalne zapisane v TP musite mat certifikat od dovozcu vozidiel OPEL na Slovensko. To je firma Trade Slovakia, ktora sidly v cente BA, presnu adresu pozna moja navigacia :) Im treba napisat ziadost na zapis alternativnych pneu a oni vydaju certifikat...Pozor nezpisu nieco co na typ vozidla a typ motora nie je schvalene. Takze vydaju certifikat a potom na zaklade tohoto certifikatu zapisu kola do Tp na okresnom urade, odbor dopravy...certifikat stoji 1000SK, zapis na urade neviem...cca 100SK kolok??.
AAAALE podla clanku v AT magazine momentalne ziadny zakon neudava povinnost tymto uradom sa zaoberat zapisom rozmerov kolies do TP a je teda mozne, ze to mozu odmietnut. Preto doporucujem najskor prislusny urad a uradnika ci sa planuje dobre vyspat a zapisat taketo nieco do TP.

A pre Astru G su napr schvalene rozmery 195/60/R15, alebo 205/50/R16. Ja pouzivam 195/65/R15 a neviem si predstavit rovnake balony na 16" diskoch...
František Čizmadia

Veľkosť pneumatík na Astra G

Príspevok od používateľa František Čizmadia »

ja má napríklad originál rozmer aj rezervu priamo od výrobcu 185/65 R15 aj 175/65 R15 a 165/70 R14 mám to všetko v TP zapísané,daj si to zapísať na odbore dopravy Obv.úradu a máš pokoj,je to vybavovačka,ale stojí to za to mať s políciou pokoj.Som najradšej keď je všetko OK v medziach zákona. :roll:
zetko

2 all

Príspevok od používateľa zetko »

No prečítal som si dosť, vcelku zaujímavé veci. Ja robím v pneuservise a prezúvam aj policajtov a poviem vám že polovica z nich jazdí na takých kožkách čo sa už pneu ani nazvať nedajú a o rôznorodosti rozmerov ani nehovorím. Na nete určite nájdete prevodník na zvolenie toho správneho rozmeru aby to sedelo s tachometrom ale do technického to zapísať nieje až také jednoduché. Predávame disky od ALCAR (Enzo, DOTZ, Dezent, AEZ) a každý z nich je určený pre to ktoré auto ako to bolo písané, a na základe certifikátu TUV je už možnosť zápisu do TP, ale je tu zas ale a to tak že v technickom je napísaný presný typ disku ktorý tam chceš, takže zabudnite na DISK 8J 17 5x110 ET 32, ale to bude vyzerať takto Dezent T 8J 18 5x110 ET 32 a to je niečo úplne iné. A ešte jedno ale.. zapíšeš si tam Dezent T... ale kto pozná všetky disky či tvoj MAK, AWS, ATS atď je alebo nieje DEZENT T? Mimochodom 195/65R15 je to isté ako 205/60R15 alebo 205/55R-16 alebo 225/45R17 a pre totál extrémistov 175/80R-14 a škoda že niesom v práci tam mám uložený ten prevod rozmerov lebo je povolené len do 5%
zetko

a ešte pár postrehov

Príspevok od používateľa zetko »

Ešte som inak zabudol na jednu vec, može sa vám stať že pozrieš TP originál od výrobcu a uvidíš tam veci neuveriteľné, minule som predával pneu ani neviem čo to bolo za auto ale keď som videl čo má v TP ako predpísaný rozme a potom jeho možné náhrady tak som skoro odpadol, nech som rátal ako som rátal to nehralo ani omylom. Nuž aj také sú papiere, znesú proste veľa. A ešte chvíľu idem hrať múdreho ak mi to dovolíte, po našich pokusoch je koleso na AL disku ľahšie ako na plechu, je tihšie a má kratšiu brzdnú dráhu. A asi posledná múdrosť, policajti Vás až tak trápiť nemusia, horšie je to s poisťovňami. Ak máš havarijnú tak nemusia plniť alebo ti plnenie obmedzia ale tak isto to platí aj pri klasickej zákonnej. Príde ku väčšej škode a prvé čo kontroluje či máš predpísaný rozmer a či máš zimné alebo letné. Pozor zo zákona nemusíš mať letné a zimné ale poisťovne to majú v stanovách, treba iba pozorne čítať. Ak budete mať otázky ohľadom pneu a rozmerov stačí sa opýtať.
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

by ma zaujimalo, ze ktorom servise namontovali na 7-palcovy disk pneu 185.
iurai

Re: a ešte pár postrehov

Príspevok od používateľa iurai »

vezmi si vectru B - 3 rozlicne priemery kolies
175/70 R14, 185/70 R14, 195/65 R15. Tachometer sa da prestavit

K hmotnostiam diskov si pozri tuto debatu:
http://forum.opelclub.sk/viewtopic.php?t=2586
Pripadne mozes hodin nejaky disk na vahu a pridat info
zetko

?

Príspevok od používateľa zetko »

To patrilo mne? 165 a 175 ide na disk 5 prípadne 5,5 palca, 185 na 6 palcov a podobne inak guma vyzerá ako stromček alebo opačne a je tu riziko že ti to v zákrute vyzuje. A tú debatu si idem pozrieť, ale ber do úvahy že nieje disk ako disk.
zetko

to iurai

Príspevok od používateľa zetko »

Zaujímavé, nejaké vedomosti som pridal aj ja. V servise robíme aj testy bŕzd a tlmičov a celkovo dá sa tu vidieť kde čo dennodenne. Najľahšie disky sú kované, na predajni mám originál pneu aj s diskom F1 suchý okruh, príďte si to pozrieť a skúsiť váhu. Teraz ma inak napadlo, keby aj nešlo u al diskov o váhu tak tu ide o pevnosť. Pri takej 160km/h dochádza u pneu ale aj u disku k deformácii a bočnému pnutiu, čo myslíš ktorý je na tom lepšie. Minulý týždeň doniesol chlap auto na servis, vraj mu niečo pri ľavotočivej zákrute vydáva desivé zvuky na pravom kolese. Viete čo to bolo? Prasknutý plechový disk od otvoru na skrutke po vetracie otvory po obvode disku. Takže ak už aj nieje ľahší je aspoň pevnejší a to tiež nieje na zahodenie, ale skúsim niektoré povážiť a popíšem.
Používateľov profilový obrázok
palix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 270
Dátum registrácie: 18 Feb 2008, 15:28
Auto: Astra G
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa palix »

Ja mám v TP 195/60/R15 a 185/65/R14. Originál boli tie R15 Dunlop, na zimu som kúpil R14. Boli lacnejšie a hlavne disky 15´´ sa ťažko zháňali. Podľa mňa 195/60/R15 vyzerajú dobre ;). Ale to je len môj názor. Iné by som nedával. Tie 185/65/R14 sú už trošku škaredšie, ale plnia účel a na zimu sú aj lepšie tenšie kolesá - vraj. Takže to neriešim.
Opel Astra G, r.v. 2007
Rasto1979
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 20:13
Auto: !! Zmeň si model auta !!

zetko:

Príspevok od používateľa Rasto1979 »

To mozem, len a len potvrdit. Taktiez robim v predajni so servisom a tak tiez spolupracujeme aj s dodavatelom ALCAR.
taky69
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 28 Mar 2007, 20:27
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa taky69 »

hej ludkovia čo sa týka zapisovania rozmerov diskov do TP tak v májovom AT-čku je o tom článok v ktorom uvádzajú presný článok ako nato...prečítam to a potom to sem hodím...
dakedy Opel Astra F x14nz - c20nz
teraz VW Passat 1,9 PD a Opel Antara 2,0 4x4 - z20s
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Týka sa to však len značiek diskov, ktoré predáva ETOP. Písal som firme MLTB Group, ktorá je priamym dovozcom diskov Keskin, ktoré som od nich objednal, či niečo podobné nechystá, tak uvidím. Ale veľkú šancu tomu nedávam.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

macil napísal:Týka sa to však len značiek diskov, ktoré predáva ETOP. Písal som firme MLTB Group, ktorá je priamym dovozcom diskov Keskin, ktoré som od nich objednal, či niečo podobné nechystá, tak uvidím. Ale veľkú šancu tomu nedávam.


a o co konkretne ide ? k diskom predaju aj specialne slovenske schvalenie?

nieco, co dovoli namontovat aj disky neschvalene vyrobcom?
Napr. na Vectru B 17-ky ?
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Áno, schválenie MDPaT.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Vážení, dávam do pozornosti Zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, § 8, odstavec 20.

Píše sa tam:
(20) Správa o homologizácii typu systému, komponentu
alebo samostatnej technickej jednotky udelená
iným štátom na základe medzinárodných zmlúv sa
uznáva na území Slovenskej republiky.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Tak dnes som konečne zapísal 195/50 R15 a 205/50 R15 na ráfiku 6,5x15 ET38. Treba k tomu schválenie MDPaT a k nahliadnutiu TUV. Schválenie má zatiaľ povolené vydávať k svojim diskom firma ETOP a partneri, ktorí od nich disky berú.
Ale aj tak je to vzhľadom na to, čo píše zákon (viď môj predch. príspevok) riadna byrokratická haluz. :evil:
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

len ci sa to vztahuje aj na kolesa.
a na ktore staty ? EHK ? EK ? OSN ?
ake zmluvy ?

macil napísal:Vážení, dávam do pozornosti Zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, § 8, odstavec 20.

Píše sa tam:
(20) Správa o homologizácii typu systému, komponentu
alebo samostatnej technickej jednotky udelená
iným štátom na základe medzinárodných zmlúv sa
uznáva na území Slovenskej republiky.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Prečítaj si to v kontexte, všetky potrebné údaje aby si to našiel som uviedol vyššie. Okrem toho na tento odsek odkazuje samotné Ministerstvo dopravy pôšt a telekomunikácií sekcia cestnej dopravy a komunikácií, pri dotaze na problematiku schvaľovania tzv. náhradných kolies kde patria aj hliníkové kolesá.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
bukelo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 29194
Dátum registrácie: 24 Jan 2008, 10:08
Auto: Iná značka
Bydlisko: Banská Bystrica

Príspevok od používateľa bukelo »

dnes som sa kustik hrabal v papieroch a nazrel som aj do rodneho listu auta, co bolo pri kupe, a tam mam uvedené ako alternativne rozmery pneu a diskov 165/65 R14 pneu a 5J na 14 disk. V nasom technickom to ale nemam zapisane ani ako alternativu. Otazne je, ci by som mohol legalne chodit na 14 bez toho aby som ich mal zapisane, a ked ma chytia ukazem im rodny list auta, alebo treba ist si to dat zapisat na urad dopravy, alebo uz kde...ci by to stacilo, myslim ze hej, kedze je to v rodnom liste vydavanom vyrobcom. Take daco ako nejaky certifikat so skusobneho uradu by nemal byt potrebny.prosim kompetentnych, nech sa vyjadria....dakujem.

Otazka dalsia, ak by som aj mohol na 14 chodit, ci by to mohli byt aj elektrony, i ked su zapisane len plechy, ci sa to kontroluje...pocul som ze staci ak bude sediet rozmer, to ci je plech alebo elektron nerozoznavaju...
別のブランド
OPEL ASTRA H SW 1.7 CDTI ENJOY - ex
OPEL CORSA C 1.2 COSMO - ex
OPEL CORSA B 1.0 CITY - ex
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

bukelo napísal:dnes som sa kustik hrabal v papieroch a nazrel som aj do rodneho listu auta, co bolo pri kupe, a tam mam uvedené ako alternativne rozmery pneu a diskov 165/65 R14 pneu a 5J na 14 disk. V nasom technickom to ale nemam zapisane ani ako alternativu. Otazne je, ci by som mohol legalne chodit na 14 bez toho aby som ich mal zapisane, a ked ma chytia ukazem im rodny list auta, alebo treba ist si to dat zapisat na urad dopravy, alebo uz kde...ci by to stacilo, myslim ze hej, kedze je to v rodnom liste vydavanom vyrobcom. Take daco ako nejaky certifikat so skusobneho uradu by nemal byt potrebny.prosim kompetentnych, nech sa vyjadria....dakujem.

Otazka dalsia, ak by som aj mohol na 14 chodit, ci by to mohli byt aj elektrony, i ked su zapisane len plechy, ci sa to kontroluje...pocul som ze staci ak bude sediet rozmer, to ci je plech alebo elektron nerozoznavaju...


ak tym rodnym listom nazyvas zahranicny technicky preukaz, tak by Ti to mohli bez problemov zapisat na obvodnom urade.

ak je to "EU harmonizovany" doklad, tak ma ciselne kody chlievikov zhodne so slovenskymi papiermi, a mozno by preslo aj u pana policajta, ak by nemal velmi zlu naladu
Napísať odpoveď

Návrat na "POLÍCIA, ZÁKON A MOTORISTI...."