Velkost kolies v technickom

na poradenie aj posťažovanie... ;)

Moderátori: mysiaq, dulo, buci_vectra

azmodan

Príspevok od používateľa azmodan »

ja nemam 3 auta... mam to tak blbo napisane tie prve dva uz nemam ..asi to zmenim lebo vidim ze dochadza k omylom
OPELPBPB

Príspevok od používateľa OPELPBPB »

Ahoj! Už dlho behám na autách so zámenou rozmerov gúm a stále nič a už tých hliadok bolo. Keď chceš niečo robiť nad rámec zákona tak aspoň s rozumom. Ak dodržíš výšku kolesa podla TP tak sa nič nedeje. Ale problém je asi v tom taký keď si dáš na auto disky ktoré sú očividne iné. A inak napr. SEAT INCA AL Disky + 195/50 R15 a dvoj výfuk zo zvukom traktora a presahoval cca 20 cm za okraj vozidla a ešte do dnešného dňa TY naši chlpatý pri prehliadke alebo pokutovaní sa nespýtali ani okrajom na výfuk alebo kolesa.
azmodan

Príspevok od používateľa azmodan »

Ved to asi zalezi na konretnom policatovi ... ja som sa pytal jedneho a on mi povedal ze v TP je len DOPORUCENY rozmer a on by za to TP nebral ... dalsi mi povedal ze jednoznacne musi byt ten ktory je zapisany a ak nie je zobral by TP ..tak si vyber.. :evil: dalsia vec ci s tym nebude problem aj na STK
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

azmodan napísal:Ved to asi zalezi na konretnom policatovi ... ja som sa pytal jedneho a on mi povedal ze v TP je len DOPORUCENY rozmer a on by za to TP nebral ... dalsi mi povedal ze jednoznacne musi byt ten ktory je zapisany a ak nie je zobral by TP ..tak si vyber.. :evil: dalsia vec ci s tym nebude problem aj na STK


ja len tak, ze policajt nie je expert na technicke normy, co sedi 2 dni do tyzdna na skoleniach, len aby lapal kadejakych tunerov, co sa snazia o upravy auto ci uz v medziach rozumu alebo mimo !

preto budu chytat najma tych, co jazdia s vrakmi, bez svetiel, a ozrati. dufajme.

videli ste uz pneu 175 na disku 7,5 ? guma na ceste uzsia asi o 4 cm nez disk, vytrcalo to cca 5 cm z blatnikov. ja ano :-(
azmodan

Príspevok od používateľa azmodan »

to by som si pozrel ;)
Používateľov profilový obrázok
EsTo
Opelclub VIP člen
Opelclub VIP člen
Príspevky: 1464
Dátum registrácie: 31 Júl 2007, 13:56
Auto: Omega B
Bydlisko: Bardejov
Bydlisko alt: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa EsTo »

Zarucene pomoze zbrusenie rozmerov z pneumatik. Nech sa aj posere, ale to cislo tam nenajde :lol: :lol: :lol:
Alebo ste azda videli policajta, ktory nosi pri sebe pravitko s jednotkami palcami ? 8)

PS: Pri pouziti sirsich pneumatik je aj brzdna draha kratsia....takze neviem kto tu koho ohrozuje......ten ozraty debil za volantom ktory sa ruti 2x rychlejsie akoby mal, alebo ja, ktory si idem na sirsich gumach primeranou rychlostou ? Niektore veci su fakt postavene na hlavu ](*,)
Opel Omega B+ 2001 2.6V6 Sport 132kW Y26SE LPG
Opel Astra F 1995 1.7TD Isuzu 60kW -ex
Opel Calibra A 1992 2.0i Turbo 4x4 150kW C20LET - na jar na predaj
Opel Sintra 1999 2.2 DTi 85kW X22DTH
Junge Hase auf vier Rädern....Nehovor hopla, pokým nemáš Opla :D
azmodan

Príspevok od používateľa azmodan »

tak cislo y pneumatikz teda brusit urcite nebudem :D ja si tiez myslim ze ked je sirsia pneumatika o nejakz centimeter dva tak to skor pomoze pri brzdeni ale to by sa asi davali na vsetky auta 225ky 8) treba sa spytat panov konstrukterov ako posobi sirka pneumatiky na spravanie auta ;) ale zase dat namiesto R14 R17 tiez asi nie je moc spravne a bezpecne :P

inak EsTo pod primeranou rychlostou si kazdy predstavi nieco ine :lol: ale sa mi paci ze si povedal primerana :D totizto primerana a povolena je rozdiel co si budeme klamat :D
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

S tou šírkou pneu a brzdením je to predsa len trochu zložitejšie. Na šírku pneu musia byť konštruované aj brzdy. Napríklad na zablokovanie kolesa širokého 225mm je potrebné pôsobiť na brzdový kotúč väčšou silou ako na zablokovanie kolesa širokého 175mm, samozrejme ak uvažujeme o použití rozdielnych kolie na tom istom aute s tými istými brzdami.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
EsTo
Opelclub VIP člen
Opelclub VIP člen
Príspevky: 1464
Dátum registrácie: 31 Júl 2007, 13:56
Auto: Omega B
Bydlisko: Bardejov
Bydlisko alt: Brno
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa EsTo »

Raz som to skusal. Obul som vsetky 14" asi 185 myslim a rozbehol som to na 100 a prudka brzda bez ABS. To iste som urobil so 16" 225 a fleky po sirsich gumach boli kratsie.
(experimentoval som s novymi brzdami tak som to skusal)
Nechcem sa s nikym hadat, ale pri brzdeni je lepsie ak je brzdna plocha vacsia, tym vznika vacsie trenie a auto by malo skor zastavit. Lenze tiez je pravda ze vacsie koleso ma vacsiu valivu silu. Ale ja mam vysku tych 14" priblizne rovnaku ako 16"s nizkoprofilovymi gumami takze ja nemam zmenu obvodu kolesa.

Macil: S mojimi brzdami som az nadmieru spokojny :D Stacilo vypojit jeden snimac ABS a mozem driftovat na kazdej zakrute :D:D:D

Azmodan: ano, ja jazdim primeranou rychlostou. Ci ju prekrocim alebo nie, je mi to jedno. Jazdim tak, aby som neohrozoval druhych.
Opel Omega B+ 2001 2.6V6 Sport 132kW Y26SE LPG
Opel Astra F 1995 1.7TD Isuzu 60kW -ex
Opel Calibra A 1992 2.0i Turbo 4x4 150kW C20LET - na jar na predaj
Opel Sintra 1999 2.2 DTi 85kW X22DTH
Junge Hase auf vier Rädern....Nehovor hopla, pokým nemáš Opla :D
azmodan

Príspevok od používateľa azmodan »

EsTo ved je som to myslel zo srandy ;)
Používateľov profilový obrázok
oFF
Bronzový užívateľ
Bronzový užívateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 08 Jan 2008, 16:26
Auto: Vectra C
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa oFF »

ja mam v TP 195/65 R16 a jazdim na 205/50 R16 a nikto mi nic na to nikdy nepovedal. mozno by to uz bol problem pri dopravnej nehode ale skusat to nechcem.

a k tym vlastnostiam pri jazde na sirsich gumach tu uz niekde bolo pisane ale z vlastnej skusenosti viem ze napr na tych 205/50 R16 ked idem cca 60km/h tak mi to sem tam taha do jednej alebo druhej strany ked pustim volant a pri prejazde z pruhu do pruhu kde su vyslapane kolaje si pripadam jak keby som mal strasnu volu v riadeni alebo vybite capy a to sa so 195/65 R16 nedeje cize to je pneumatikami. ale zas vyhoda tycho je ze su nizsie a lepsie sedia na ceste preto ich tam mam...
Opel Astra G Coupe Bertone Edition, 2.0 T, 16V, Z20LET

Opel Astra G Coupe Bertone Edition 1.8, 16v, 116PS Moja EX.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

A ako vieš, že ideš 60km/h? Rozdiel v tachometrovej rýchlosti medzi pneumatikami, ktoré máš zapísané v TP a tými, čo máš obuté je 8%. To už je mimo tolerovanej hodnoty, nehovoriac o tom, že tachometre sú navrhnuté tak aby aj pri štandardnom rozmere kolies ukazovali o nejaké to percento viac.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
oFF
Bronzový užívateľ
Bronzový užívateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 08 Jan 2008, 16:26
Auto: Vectra C
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa oFF »

:lol: Macil, to preto lebo tachometer mi ukazoval 65,21739130434782608695652173913 km/h cize minus 8% je to 60 km/h :wink: ale nie tak opravujem moj tachometer mi ukazuje ze idem 60km/h povedzme ze o 8% menej tak realne idem 55,2km/h a robi mi to to co som pisal vyssie :)

teraz to je lepsie? :)

a inak aka je tolerovana hodnota?
Opel Astra G Coupe Bertone Edition, 2.0 T, 16V, Z20LET

Opel Astra G Coupe Bertone Edition 1.8, 16v, 116PS Moja EX.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Mojím príspevkom som skôr poukazoval na tvoj, tak trochu diletantský prístup k obutiu.
Apropos, rozdiel oproti skutočnej rýchlosti bude oveľa väčší ako si uviedol. Povolená tolerancia je 5% a v tomto intervale sa spravidla pohybuje aj rozdiel v rozmeroch kolies doporučovaných výrobcom.
Pokiaľ ide o správanie širších pneu, tak áno, širšie pneu majú väčšiu tendenciu kopírovať vyjazdené koľaje a auto na ceste akoby pláva.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
oFF
Bronzový užívateľ
Bronzový užívateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 08 Jan 2008, 16:26
Auto: Vectra C
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa oFF »

ja som sa nesnazil mojim prispevkom naznacit nieco proti tvojmu len kazdy pochopi, ze ked napisem 60km/h tak to mam za tachaca. ja beriem ze sa v tom vyznas lepsie ako ja.... ale to je jedno, ja som to auto s takymi pneu kupil a teraz mi dojdu nove s takym stym rozmerom. co mam spravit aby som mal aj v TP taky rozmer? aby nebol ziaden problem?
Opel Astra G Coupe Bertone Edition, 2.0 T, 16V, Z20LET

Opel Astra G Coupe Bertone Edition 1.8, 16v, 116PS Moja EX.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Už to tu bolo, pohľadaj. Jednak musíš mať potrebné doklady, či už od výrobcu auta, alebo kolies (diskov) a potom musiš natrafiť na toho správneho úradníka, ktorý má niečo v hlave a nemá práve zlý deň. Rozmer však musí byť schválený pre tvoje auto.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
oFF
Bronzový užívateľ
Bronzový užívateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 08 Jan 2008, 16:26
Auto: Vectra C
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa oFF »

ok dikez, skusim to vybavit cez kamosa od zelenych on bude vediet vsetko vybavi.... ale zas aj prepis v TP sa plati nejakym kolkom alebo nie?
Opel Astra G Coupe Bertone Edition, 2.0 T, 16V, Z20LET

Opel Astra G Coupe Bertone Edition 1.8, 16v, 116PS Moja EX.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36827
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Zápis sa nevybavuje na polícii (DI), ale na úrade dopravy a živ. prostredia, či ako sa to volá.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
oFF
Bronzový užívateľ
Bronzový užívateľ
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 08 Jan 2008, 16:26
Auto: Vectra C
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa oFF »

uff tak tam to uz bude vacsi problem na policii su znamosti ale tam tusim neznam nikoho :(
Opel Astra G Coupe Bertone Edition, 2.0 T, 16V, Z20LET

Opel Astra G Coupe Bertone Edition 1.8, 16v, 116PS Moja EX.
Používateľov profilový obrázok
brhy
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 25 Aug 2007, 08:43
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Pressburg
Kontaktovať používateľa:

..

Príspevok od používateľa brhy »

K tejto teme na SR sa vacsie disky zapisat nedaju len to co mate v TP neda sa to a ni sa dat nebude lebo oni niesu ochotny to robit!!! takze jedine co vam ostava je jazdit na vacsich a ukecavat policajtov tod vse !!!

ja mam 225/35/R18 a to fakt nikde nezapisem tak ma to ani netrapi :D
Volvo C70 2.3T5 240hp :D zatial ....
Napísať odpoveď

Návrat na "POLÍCIA, ZÁKON A MOTORISTI...."