Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Moderátori: bukelo, buci_vectra

kevinm
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Nov 2016, 22:52
Auto: Astra J
Bydlisko: Bratislava

Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa kevinm »

Ahojte,
som cerstvy vodic a planujem vymenit pneumatiky z letnych na zimne.
Podla vyhlasky, by som nemal mat na zimnych index rychlosti nizsi ako je najvacsia konstrukcna rychlost.
A tu je ten problem....
v Technicaku mam nasledujuci riadok:
" 43. T Najvacsia konstrukcna rychlost vozidla 205 km/h".

Comu nerozumiem, kedze je tam index T, ale zaroven rychlost 205 km/h. Ked sa pozriem do vsetkych tabuliek s indexami tak vidim T - 190 km/h
H - 210 km/h. Co ma vacsiu vahu....index ktory tam uviedli, alebo Rychlost?
Takze na ktory index mam kupovat pneu ak nechcem riesit tie nalepky v zornom poli?

Plati pre mna T, alebo H?

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Re: Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa macil »

Rozhodujúci je rýchlostný index pneumatiky. V tvojom prípade, minimálne H. Ak teda nechceš riešiť tú nálepku.
Ale pravdupovediac, ja mám max. konštrukčnú rýchlosť 200km/h, zimné pneu s indexom T a žiadnu nálepku. 200 bežne nejazdím. :) Na STK tiež ešte nikoho nenapadlo kontrolovať to.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
kevinm
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Nov 2016, 22:52
Auto: Astra J
Bydlisko: Bratislava

Re: Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa kevinm »

macil napísal:Rozhodujúci je rýchlostný index pneumatiky. V tvojom prípade, minimálne H. Ak teda nechceš riešiť tú nálepku.
Ale pravdupovediac, ja mám max. konštrukčnú rýchlosť 200km/h, zimné pneu s indexom T a žiadnu nálepku. 200 bežne nejazdím. :) Na STK tiež ešte nikoho nenapadlo kontrolovať to.


No co sa tyka pneumatik, tak v casti 41. Rozmer a druh pneumatik na naprave mam: 91 V.
Cize dokonca V.

Ale ak plati H, ako uvadzas...co potom znamena to pismena T, ktore je tam uvedene?

p.s. je ok, ak v casti 41, mam uplne ine rozmery pneumatik ako mi dali pri predaji auta?

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Re: Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa macil »

Podľa zákona smieš mať na aute obuté kolesá len s rozmerom, uvedeným v TP. Ak ani v poslednej kolónke nemáš uvedený, ako alternatívny rozmer ten, s ktorým si auto kúpil, na tvojom mieste by som to šiel reklamovať. Stačí, že natrafíš na snaživejšieho policajta a budeš mať problém.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
jack
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 11 Jan 2014, 12:25
Auto: Astra J
Bydlisko: Michalovce

Re: Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa jack »

kevinm napísal:v Technicaku mam nasledujuci riadok:
" 43. T Najvacsia konstrukcna rychlost vozidla 205 km/h".
Comu nerozumiem, kedze je tam index T, ale zaroven rychlost 205 km/h. Ked sa pozriem do vsetkych tabuliek s indexami tak vidim T - 190 km/h
H - 210 km/h. Co ma vacsiu vahu....index ktory tam uviedli, alebo Rychlost?
Takze na ktory index mam kupovat pneu ak nechcem riesit tie nalepky v zornom poli?

Plati pre mna T, alebo H?

To "T" za por. číslom 43 si "nevšímaj" - to nie je rýchlostný index, ale tzv. kód podľa jednotlivých častí (sekcií) v OEV (TP).
príklad: - keď sa lepšie pozrieš do OEV (TP), tak máš napr. časť "VOZIDLO" por. č. "2 J" alebo "MOTOR A PREVODOVKA" "19 Q", atď. a za p.č. "43" je písmeno "T", t.j. kód ,
čiže u tvojho auta platí rýchlostný index H a V (uvedený pri rozmeroch pneumatík p.č. 41/1 a 2) - podľa rozmeru disku a pneumatiky a ako aj hmotnostný index uvedený pri jednotlivých pneu.
(dúfam, že som to napísal zrozumiteľne)
Opel Astra J 1.6 Notchback - "cosmo"
kevinm
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Nov 2016, 22:52
Auto: Astra J
Bydlisko: Bratislava

Re: Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa kevinm »

jack napísal:
kevinm napísal:v Technicaku mam nasledujuci riadok:
" 43. T Najvacsia konstrukcna rychlost vozidla 205 km/h".
Comu nerozumiem, kedze je tam index T, ale zaroven rychlost 205 km/h. Ked sa pozriem do vsetkych tabuliek s indexami tak vidim T - 190 km/h
H - 210 km/h. Co ma vacsiu vahu....index ktory tam uviedli, alebo Rychlost?
Takze na ktory index mam kupovat pneu ak nechcem riesit tie nalepky v zornom poli?

Plati pre mna T, alebo H?

To "T" za por. číslom 43 si "nevšímaj" - to nie je rýchlostný index, ale tzv. kód podľa jednotlivých častí (sekcií) v OEV (TP).
príklad: - keď sa lepšie pozrieš do OEV (TP), tak máš napr. časť "VOZIDLO" por. č. "2 J" alebo "MOTOR A PREVODOVKA" "19 Q", atď. a za p.č. "43" je písmeno "T", t.j. kód ,
čiže u tvojho auta platí rýchlostný index H a V (uvedený pri rozmeroch pneumatík p.č. 41/1 a 2) - podľa rozmeru disku a pneumatiky a ako aj hmotnostný index uvedený pri jednotlivých pneu.
(dúfam, že som to napísal zrozumiteľne)

No len pre istotu...teda to co mam pri rozmeroch pneumatik c.41/1 a 2 z hladiska rychlostneho indexu neni smerodajne v zmysle povinnosti vyplyvajucich zo zakona vsak? Ak tam mam uvedene pneumatiky 91V, ale ja si kupim H, lebo to zodpoveda konstrukcnej rychlosti vozidla, tak som v pohode, aj ked nemam odporucane V pneumatiky. A nemusim v tom pripade mat ani ziadnu nalepku s rychlostou. Spravne?

Dakujem
jack
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 11 Jan 2014, 12:25
Auto: Astra J
Bydlisko: Michalovce

Re: Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa jack »

Tu je to -myslím si- dosť dobre vysvetlené: http://auto.sme.sk/c/6947442/obuvate-zi ... losti.html ,
ale skrátka: na aute by si mal mať, v tvojom prípade, obuté pneumatiky s indexom rýchlosti rovným alebo vyšším ako je konštrukčná rýchlosť vozidla, čiže u teba pneu buď s indexom H alebo V.
(Pokiaľ máš v OEV pod p.č. 41/1 napísané napr. 215/50 R17 91V, tak môžeš dať na nápravu pneu 215/50 R17 91H pretože obidva indexy rýchlosti spĺňajú najvyššiu konštrukčnú rýchlosť vozidla, ktorá je 205km/h, pokiaľ použiješ pneu s indexom rýchlosti T, tak nálepku musíš /mal by si/ mať).
Opel Astra J 1.6 Notchback - "cosmo"
kevinm
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 13 Nov 2016, 22:52
Auto: Astra J
Bydlisko: Bratislava

Re: Zimne pneumatiky vs Najvacia konstrukcna rychlost

Príspevok od používateľa kevinm »

jack napísal:Tu je to -myslím si- dosť dobre vysvetlené: http://auto.sme.sk/c/6947442/obuvate-zi ... losti.html ,
ale skrátka: na aute by si mal mať, v tvojom prípade, obuté pneumatiky s indexom rýchlosti rovným alebo vyšším ako je konštrukčná rýchlosť vozidla, čiže u teba pneu buď s indexom H alebo V.
(Pokiaľ máš v OEV pod p.č. 41/1 napísané napr. 215/50 R17 91V, tak môžeš dať na nápravu pneu 215/50 R17 91H pretože obidva indexy rýchlosti spĺňajú najvyššiu konštrukčnú rýchlosť vozidla, ktorá je 205km/h, pokiaľ použiješ pneu s indexom rýchlosti T, tak nálepku musíš /mal by si/ mať).


Super, dakujem vsetkym za reakcie :-)
Napísať odpoveď

Návrat na "ASTRA - PODVOZOK/BRZDY"