denné svetlá

Moderátori: buci_vectra, franticek6

antonius
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 01 Nov 2013, 12:02
Auto: Astra H
Bydlisko: Nitra

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa antonius »

Zdravím všetkých.

Chcel by som sa spýtať, kde pripojiť najlepšie na ktorú poistku, LED - denné svietenie kábel, ktorý má ísť na +ACC po naštartovaní
OPEL ASTRA H CDTI 1.7

Ď. :citam:
Používateľov profilový obrázok
franticek6
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2206
Dátum registrácie: 09 Máj 2007, 18:23
Auto: Zafira A
Bydlisko: Ružomberok
Bydlisko alt: Liptovské Sliače
Bydlisko: Liptovske Sliace (SK) ,Hausmening (A)
Kontaktovať používateľa:

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa franticek6 »

Pred štartér denného svietenia na +
Opel Zafira y20dth
MB E 320 CDI W 211
MB S 320 CDI W 221 AMG
Opel Sintra x22dth - ex
Skoda 105 L -ex
http://www.nakupujsk.sk
nie som na fejsbúku
Používateľov profilový obrázok
lubo.rix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 31 Aug 2012, 13:57
Auto: Iná značka
Bydlisko: Prievidza

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lubo.rix »

neviem ako astra ale ja som na Vebe napojil na poistku 32-pre automaticke svietenie co maju zapojene Vebe pre Skandinaviu, rozsvieti sa po otoceni klucika, staci skusackou zistit ktora poistka tak funguje a v manuali pozriet kde asi to mozes napojit, ja som mal tu 32 volnu, lebo tam chyba rele K58 tak som vyuzil
ѴЄƇϯƦȺ Ƀ
Používateľov profilový obrázok
franticek6
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2206
Dátum registrácie: 09 Máj 2007, 18:23
Auto: Zafira A
Bydlisko: Ružomberok
Bydlisko alt: Liptovské Sliače
Bydlisko: Liptovske Sliace (SK) ,Hausmening (A)
Kontaktovať používateľa:

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa franticek6 »

Neviem či to rele k58 nie je na denné tzv. automatické svetlá.
Opel Zafira y20dth
MB E 320 CDI W 211
MB S 320 CDI W 221 AMG
Opel Sintra x22dth - ex
Skoda 105 L -ex
http://www.nakupujsk.sk
nie som na fejsbúku
Používateľov profilový obrázok
lubo.rix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 31 Aug 2012, 13:57
Auto: Iná značka
Bydlisko: Prievidza

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lubo.rix »

a ved som to napisal ze na automaticke svietenie po otoceni klucika, on to moze zapojit aj na iny zdroj
ѴЄƇϯƦȺ Ƀ
Používateľov profilový obrázok
lesi
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 22:57
Auto: Zafira Tourer
Bydlisko: Šahy

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lesi »

ja som to napojil na stierače, priamo v motorovom priestore, tie dostanú prúd len po naštartovaní
Opel Zafira Tourer 2,0 CDTi Cosmo r.v. 13
Opel Astra H 1,4 Enjoy r.v. 04
Opel Zafira B 1,9 CDTi Enjoy r.v. 05-ex
Opel Vivaro Life Westfalia 2.5 CDTi r.v. 07-ex
Opel Zafira A 1.6 16 V Elegance r.v. 99-ex
Fiat Marea Weekend 1.6 16 V LX r.v. 97-ex
Používateľov profilový obrázok
lubo.rix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 31 Aug 2012, 13:57
Auto: Iná značka
Bydlisko: Prievidza

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lubo.rix »

este ma napadlo, keby to zapojis na stahovanie okien, na Vectre aj po vypnuti potora az kym nezatvoris po vystupeni dvere tak mas tlacitka pod prudom, ze by si to mal aj s osvetlenim kym zatvoris dvere, neviem ci aj astra to ma tak isto
ѴЄƇϯƦȺ Ƀ
Používateľov profilový obrázok
franticek6
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2206
Dátum registrácie: 09 Máj 2007, 18:23
Auto: Zafira A
Bydlisko: Ružomberok
Bydlisko alt: Liptovské Sliače
Bydlisko: Liptovske Sliace (SK) ,Hausmening (A)
Kontaktovať používateľa:

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa franticek6 »

V prvom rade si treba kúpiť riadne denné svetlá aj zo štartrom, a ten má tú funkciu o ktorej stále špekulujete kde to napojiť aby ostali svietiť.
Opel Zafira y20dth
MB E 320 CDI W 211
MB S 320 CDI W 221 AMG
Opel Sintra x22dth - ex
Skoda 105 L -ex
http://www.nakupujsk.sk
nie som na fejsbúku
Používateľov profilový obrázok
lubo.rix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 31 Aug 2012, 13:57
Auto: Iná značka
Bydlisko: Prievidza

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lubo.rix »

neviem, ale su aj ine ako so startom?
ja som si kupil http://nssc-europe.com/daytime-running- ... 7hp-5.html a nemam ziadny problem, zapojene pred poistku skandinavskeho denneho svietenia a zasvietia po otoceni klucika do II. polohy
ѴЄƇϯƦȺ Ƀ
Používateľov profilový obrázok
franticek6
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2206
Dátum registrácie: 09 Máj 2007, 18:23
Auto: Zafira A
Bydlisko: Ružomberok
Bydlisko alt: Liptovské Sliače
Bydlisko: Liptovske Sliace (SK) ,Hausmening (A)
Kontaktovať používateľa:

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa franticek6 »

Ja mám presne tieto isté, len keď ich zapojíš s poistkou tak ako treba tak ti budú stále svietiť.
Ja mám tam ešte toto http://www.tuning.sk/images/news/autost ... enie_1.jpg
Opel Zafira y20dth
MB E 320 CDI W 211
MB S 320 CDI W 221 AMG
Opel Sintra x22dth - ex
Skoda 105 L -ex
http://www.nakupujsk.sk
nie som na fejsbúku
Používateľov profilový obrázok
lubo.rix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 31 Aug 2012, 13:57
Auto: Iná značka
Bydlisko: Prievidza

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lubo.rix »

ale ved to maju vsetky svetla DRL co viem a nemusis nic dokupovat
ѴЄƇϯƦȺ Ƀ
Používateľov profilový obrázok
franticek6
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2206
Dátum registrácie: 09 Máj 2007, 18:23
Auto: Zafira A
Bydlisko: Ružomberok
Bydlisko alt: Liptovské Sliače
Bydlisko: Liptovske Sliace (SK) ,Hausmening (A)
Kontaktovať používateľa:

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa franticek6 »

Ti garantujem, že nie. Len kvalitnejšie, pri lacnom máš len svetlá a kabeláž.
Opel Zafira y20dth
MB E 320 CDI W 211
MB S 320 CDI W 221 AMG
Opel Sintra x22dth - ex
Skoda 105 L -ex
http://www.nakupujsk.sk
nie som na fejsbúku
Používateľov profilový obrázok
lubo.rix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 31 Aug 2012, 13:57
Auto: Iná značka
Bydlisko: Prievidza

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lubo.rix »

ked tak rozmyslam, kto si moze kupit take svetla: lacne diody ktore stracaju svietivost alebo po par desat hodinach odchadzaju, kto vie ake to ma napajanie, certifikat asi bez, a k tomu kupovat starter za 15€ a keby svetla za 10€ tak je len 10-15e rozdiel od kvalitnejsich, ktore sa len namontuju a idu.
ѴЄƇϯƦȺ Ƀ
cito
Pravidelný užívateľ
Pravidelný užívateľ
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 06 Sep 2009, 17:50
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Humenné

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa cito »

ja mám tieto LED denné svietenie už vyše 2 roky, bez problému fungujú, zataiľ som menil len raz H7, vyzerá to super, nestarám sa či mám zasvietené svetlá...ale mám najradšej takých...ktorí majú zapnuté aj LED aj stretávacie, čo je chyba a aj porušujú vyhlášku.
http://imageshack.us/photo/my-images/6/pa260003w.jpg/
Používateľov profilový obrázok
lubo.rix
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 31 Aug 2012, 13:57
Auto: Iná značka
Bydlisko: Prievidza

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa lubo.rix »

vyhlasku porusuju ale chyba to nie je
ja viem moje zapojit aj tak ze pri prepnuti stretavacich ostanu svietit len sa znizi svietivost na polovicu alebo 40% neviem presne
ѴЄƇϯƦȺ Ƀ
cito
Pravidelný užívateľ
Pravidelný užívateľ
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 06 Sep 2009, 17:50
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Humenné

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa cito »

No neviem či porušujú, lebo montoval mi to originál elelktrikár na autoelektriku podľa zákona uvedeného nižšie, čiže zhasnú pri stretávačkách a dole máš aj rozmery, ako majú byť umiestnené, všetko spĺňam, dokonca pri bežných kontrolách som sa na to pýtal aj policajtov a povedali, že je to v poriadku ( tiež aj na STK, aj keď to niekto si demontuje...)

Denným prevádzkovým svietidlom sa rozumie svietidlo vonkajšieho osvetlenia motorového vozidla vyžarujúce svetlo bielej farby, orientované na vozidle smerom vpred. Jeho účelom je zlepšenie viditeľnosti vozidla počas jazdy cez deň. Možnosť použitia denných prevádzkových svietidiel zaviedol zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Podľa § 32 ods. 1 tohto zákona sa dennými prevádzkovými svietidlami dá svietiť namiesto stretávacích svetlometov za nezníženej viditeľnosti, teda spravidla pri povinnom dennom svietení. V porovnaní s používaním stretávacích svetlometov na tento účel je výhodou najmä nižší príkon denných prevádzkových svietidiel a z neho vyplývajúca úspora paliva a menšie množstvo vyprodukovaných výfukových plynov.

Dennými prevádzkovými svietidlami môžu byť vybavené motorové vozidlá kategórií M, N, T a L, nie sú však povinné. Na vozidlách ostatných kategórií nesmú byť použité.

Denné prevádzkové svietidlá môžu byť doplnené i na tie vozidlá, ktoré nimi neboli pôvodne vybavené. Vybavenie vozidla dennými prevádzkovými svietidlami nemusí byť zapísané v osvedčení o evidencii časti I, ani v časti II.

Denné prevádzkové svietidlá musia byť schválené a označené príslušnou schvaľovacou značkou. V blízkosti schvaľovacej značky musia mať označenie „RL“. Príklady označení sú uvedené v časti Schvaľovacie značky a označení denných prevádzkových vozidiel.

Základné požiadavky na montáž denných prevádzkových svietidiel na vozidlách kategórií M a N sú uvedené v časti Požiadavky na montáž denných prevádzkových svietidiel na vozidlá kategórií M, N a na motocykloch kategórie L3e v časti Požiadavky na montáž denných prevádzkových svietidiel na vozidlá kategórie L3e.

Zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v § 21 ods. 2 písm. b) zakazuje v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo,
ktoré sa nezhoduje so schváleným typom, alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou.

Ak sa zistí, že k takejto úprave vozidla prišlo, môže byť prevádzkovateľovi vozidla od obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie uložená pokuta 332 eur podľa § 107 ods. 3 zákona a vozidlo v konečnom dôsledku podľa § 24 ods. 3 písm. b) a c) zákona vyradené z premávky na pozemných komunikáciách natrvalo. Tieto ustanovenia sa vzťahujú aj na denné prevádzkové svietidlá.

SCHVAĽOVACIE ZNAČKY A OZNAČENIE DENNÝCH PREVÁDZKOVÝCH SVIETIDIEL (PRÍLOHA Č. 1 ZÁKONA)

Príklady schvaľovacích (homologizačných) značiek EHK OSN (vľavo) a EÚ/ES (vpravo) akceptovaných pre zariadenia vonkajšieho osvetlenia vozidiel v Slovenskej republike. Číslo v značke je rozlišovacím znakom štátu, v ktorom bolo príslušné schválenie udelené, a môže byť odlišné od číslice 1 uvedenej v príkladoch:



V blízkosti schvaľovacích značiek bývajú uvedené symboly bližšie opisujúce účel a niektoré vlastnosti zariadenia. Denné prevádzkové svietidlá musia byť pri schvaľovacej značke označené symbolom „RL“. Príklady oboch druhov akceptovaných schvaľovacích značiek vo vyhotovení pre denné prevádzkové svietidlá (rozmiestnenie symbolov okolo značky, schvaľovacie číslo a číslo štátu sa môžu líšiť od znázornených príkladov):



Ak je denné prevádzkové svietidlo súčasťou zariadenia združujúceho viacero svetelných zariadení, môže byť schvaľovacia značka spoločná. Príklady schvaľovacích značiek denného prevádzkového svietidla spoločných so stretávacím a diaľkovým svetlometom:



Podobne i v prípade denného prevádzkového svietidla, ktoré je súčasťou predného skupinového svetla, býva schvaľovacia značka spoločná:





Čoraz častejšie bývajú na vozidlách už vyrobených s dennými prevádzkovými svietidlami tieto svietidlá zlúčené s prednými obrysovými svietidlami. Pri rozsvietených stretávacích svetlometoch potom toto zariadenie svieti ako obrysové svietidlo. Po vypnutí stretávacích svetlometov sa aktivuje režim denných prevádzkových svietidiel. Príklad takéhoto svietidla na Audi:



POŽIADAVKY NA MONTÁŽ DENNÝCH PREVÁDZKOVÝCH SVIETIDIEL NA VOZIDLÁ KATEGÓRIÍ M, N (PRÍLOHA Č. 2 ZÁKONA)

Z platných predpisov pre montáž denných prevádzkových svietidiel na vozidlá kategórií M a N okrem iného vyplýva:

1. Počet a umiestnenie denných prevádzkových svietidiel

Denné prevádzkové svietidlá musia byť na vozidlo kategórie M alebo N montované vo dvojici. Fotometrické vlastnosti oboch svietidiel dvojice musia byť zhodné. Orientované musia byť smerom vpred a svietiť svetlom bielej farby. Musia byť namontované tak, aby nimi vyžarované svetlo nepôsobilo rušivo na vodiča priamo alebo nepriamo, prostredníctvom spätných zrkadiel a reflexných plôch na vozidle. Umiestnené musia byť na prednej časti vozidla vo výške 250 až 1500 mm nad rovinou vozovky. Dvojica svietidiel musí byť umiestnená súmerne oproti strednej pozdĺžnej rovine vozidla, ich vzájomná vzdialenosť nesmie byť menšia ako 600 mm, prípadne 400 mm, ak je celková šírka vozidla menšia ako 1300 mm.



Poznámka: Vyššie uvedené dĺžkové údaje sa vzťahujú k okrajovým bodom svietiacej plochy svietidla. Pri údajoch minimálnej výšky nad rovinou vozovky je to spodný bod a maximálnej výšky horný bod svietiacej plochy. Vzájomnou vzdialenosťou dvojice zariadení sa rozumie vzdialenosť dvoch najbližších bodov ich svietiacich plôch. Údaje o výške umiestnenia sa vzťahujú na nezaťažený stav vozidla, to znamená vozidlo bez vodiča, posádky a nákladu, avšak s plnou palivovou nádržou, náhradným kolesom a s bežným náradím.

2. Elektrické zapojenie denných prevádzkových svietidiel

Elektrické zapojenie denných prevádzkových svietidiel na vozidlách kategórií M a N musí zabezpečiť:

a) automatické zapnutie denných prevádzkových svietidiel, keď je zariadenie na štartovanie alebo vypínanie motora v polohe umožňujúcej chod motora; to sa nevzťahuje na prípady, ak je volič automatickej prevodovky v parkovacej polohe, je aktivovaná parkovacia brzda, alebo vozidlo je pred prvým uvedením do pohybu po každej aktivácii pohonu,

b) automatické vypnutie denných prevádzkových svietidiel, keď je zariadenie na štartovanie alebo vypínanie motora v polohe znemožňujúcej chod motora, alebo pri zapnutí predných hmlových, stretávacích alebo diaľkových svetlometov okrem prípadu, keď sa svetlomety rozsvietia na krátky interval ako svetelné výstražné zariadenie.
Poznámka; môžu sa dať vypnúť aj manuálne, ak rýchlosť vozidla nepresiahne 10 km.h, ak sa po presiahnutí tejto rýchlosti alebo prejdení vzdialenosti 100 m automaticky opäť zapnú.

Požiadavka, aby súčasne s dennými prevádzkovými svietidlami nemohli alebo naopak museli svietiť obrysové svietidlá a osvetlenie zadnej tabuľky s evidenčným číslom, nie je celkom jednoznačná.

V rôznych obdobiach boli pri schvaľovaní vozidiel rôzne požiadavky na vzájomnú kombináciu svietenia týchto svietidiel. Pri technických kontrolách sa preto akceptujú oba spôsoby zapojenia denných prevádzkových svietidiel.

Podrobné požiadavky sú uvedené v predpise EHK č. 48, ktorý možno nájsť na internetovej stránke EHK OSN, alebo v jeho slovenskom preklade na internetovej stránke Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky.
Používateľov profilový obrázok
Eisy
Opelclub VIP člen
Opelclub VIP člen
Príspevky: 5608
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 18:57
Auto: Insignia
Bydlisko alt: Zohor okr. MA

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa Eisy »

Zhrnte mi to niekto do 5 viet ... vdaka. :)
Používateľov profilový obrázok
mysiaq
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7822
Dátum registrácie: 06 Jún 2009, 07:51
Auto: Iná značka
Bydlisko: Bardejov
Bydlisko: Bardejov
Kontaktovať používateľa:

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa mysiaq »

Ze ked mas vyrazene na svetle schvalovacie znacky (RL DRL) a budes mat svetla vo schvalenej vzdialenosti nic neporusujes ;)
******
Používateľov profilový obrázok
Eisy
Opelclub VIP člen
Opelclub VIP člen
Príspevky: 5608
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 18:57
Auto: Insignia
Bydlisko alt: Zohor okr. MA

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa Eisy »

Danke ...
Používateľov profilový obrázok
franticek6
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2206
Dátum registrácie: 09 Máj 2007, 18:23
Auto: Zafira A
Bydlisko: Ružomberok
Bydlisko alt: Liptovské Sliače
Bydlisko: Liptovske Sliace (SK) ,Hausmening (A)
Kontaktovať používateľa:

Re: denné svetlá

Príspevok od používateľa franticek6 »

Treba si vybrať model auta: http://denne-svietenie.tuning.sk/
Opel Zafira y20dth
MB E 320 CDI W 211
MB S 320 CDI W 221 AMG
Opel Sintra x22dth - ex
Skoda 105 L -ex
http://www.nakupujsk.sk
nie som na fejsbúku
Napísať odpoveď

Návrat na "ZAFIRA, SINTRA - ELEKTRO"