Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Moderátori: bukelo, buci_vectra

miromarcelka
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 26 Jún 2013, 20:28
Auto: Astra H
Bydlisko: Detva

Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Príspevok od používateľa miromarcelka »

Tak pred dvoma mesiacmi som sa stal majiteľom astry H s motorom 1,9CDTi 74kW a prevodovkou M32 a najazdenými 168000km. Pred kúpou auta som študoval fórum aké sú najčastejšie poruchy týchto vozidiel.Takže výsledok bol: DPF filter,prevodovka M32.(vážne závady) Pred kúpou som skúšal auto a všetko sa zdalo byť v poriadku.Po najazdení 2000km som začal pozorovať hučanie na 5 a 6 prevodovom stupni.Ked som zaradil 1stupen a púšťal spojku radiaca páka sa pohla o 5mm. Po odjazdení 4000km som sa s tým začal vážne zaoberať a hladať ako odstránit závadu.Prešiel som celý internet a zahraničné fora,videá a pod.Kedže som videl ako to môže dopadnúť keď sa to zanedbá tak som sa zľakol.Našiel som aj firmu ktorá mi zrepasuje prevodovku.Alebo na výmenu repasovanú prevodovku za 700€. Takže konečný výsledok bol taký ,keďže moja prevodovka bola "dobrá" žiadne iné chyby sa neprejavovali dal som sa na študovanie zloženia prevodovky.Výsledok bol jednoznačný,hučanie spôsobuje ložisko na spodnom hriadeli ktorý je pre rýchlosti 1,2,5,6. Tak som hľadal aké je to ložisko a na nejakom fóre som našiel že je to Timken NP430273 a NP854792.Dôvody prečo sa len toto jedno ložisko v prevodovke M32 kazí som našiel dva.1)velké predpätie už z výroby 2)zlé mazanie ložiska. Dal som sa na hľadanie ložiska.Toto ložisko na slovensku stojí 95€ v poľsku 14€ a ja som ho kúpil na inzerát v rakúsku za 40€ s poštovným. Na nejakom fóre som našiel že alfa romeo má takú istú prevodovku a pri výmene ložiska musí ísť prevodovka z auta von. Pozeral som na priestor v astre a na 80% som bol presvedčený že to pôjde aj bez demontáže prevodovky z auta.Takže našiel som si čas ,ložisko som mal kúpené, kúpil som už len 3 litre prevodového oleja 75W-90 ,tesniaci tmel na prevodovky a odmasťovač.Samotný postup bol takýto:Odpojiť a demontovať bateriu aj jej držiak.Prednú časť auta zdvihnúť aby som sa tam vošiel po ležiačky,podložiť auto ale pod karoseriu nie o nápravnicu,demontovať spodný kryt motora,odmontovať ľavé koleso podoprieť prevodovku a odmontovať silenblok ktorý drží prevodovku(pod bateriou),vypustiť prevodový olej(zátka je na diferenciály),odskrutkovať na nápravnici dve skrutky (jednu ľavu prednú v mištičke a druhú pri hnacom hriadeli) a ešte jednu povoliť ktorá sa nachádza skoro v strede auta ,všetky zo spodu a pod ľavú prednú mištičku kde sme odšroubovali skrutku vložíme medzi nápravnicu a karoseriu 3cm podložku(hranolček), odmontovať všetky skrutky ktoré držia kryt prevodovky (potrebné kľuče E-TORX),kryt trochu zapáčiť a povolí.Následne ho oddeliť a pohrať sa s vybraním.Keď je kryt vonku, vidíme ložisko na spodnom hiadeli(moje bolo ešte celé).Pred demontážou si odmeriame posuvnym meradlom vzdialenosť od konca hriadela osadenie ložiska aby smevedeli ako hlboko osadiť nové.Ja so sa s ním trápil 3 hodiny zo sťahovákom a nešlo povoliť,nakoniec som rozbrusovačkou z jednej strany urezal a potom už išlo dole. Vybranie prstenca z krytu som urobil sťahovákom ,trošku to bola maturita ale po 20min bolo von.Pod prstencom som mal ešte 1mm podložku(to je to predpätie).Keďže som nemal overené či sa ta porucha stáva kôli predpätiu tak som tu podložku tam nechal a nový krúžok som narazil.Nové ložisko som dal zohriať na 20min pri 50stupňoch do rúry a naradil som ho cez krúžok rovnakého priemeru by sa nepoškodilo ,narazenie ložiska trvalo 5min. Následne spätná montáž je už jednoduchá,na očistené styčné plochy prevodovky nanesieme tesniaci tmel ,kryt vložíme a namontujeme späť.Keď je namontovaný a pevne dotiahnutý skúsime zaradiť všetky prevodové stupne aby sme sa ubezpečili že nič nezadrháva. Naspäť prikrútime nápravnicu namontujeme silenblok prevodovky ,namontujeme koleso,keď tesniaci tmel zaschne nalejeme prevodový olej (2,3Litra)cez nalievací otvor ktorý sa nachádza pod bateriou je na imbusový kľúč.Namontujeme držiak baterie a aj samotnú bateriu. Následne pojazdiť z autom a vyskúšať všetky prevodové stupňe. Tak snáď tento môj návod niekomu pomôže,chyba je odstránená a prevodovka už nehučí, :yahoo: cenovo ma to vyšlo 100€ a 12hodín práce,(to som stolár),bolo by to menej keby som sa nezabával zo stiahnutím ložiska bez rozbrusovačky.Tu sú fotky. https://picasaweb.google.com/102945996139799820656/Prevodovka?authkey=Gv1sRgCIX5g_Gs25vKTg
Naposledy upravil/-a miromarcelka v 09 Aug 2013, 16:56, upravené celkom 2 krát.
http://prevodovka-opel-m32.webnode.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36825
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena ložiska v prevodovke M32

Príspevok od používateľa macil »

Pekný popis, :thumbup: len škoda, že bez obrázkov.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
AstrakH
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Aug 2013, 19:00
Auto: Astra H
Bydlisko: Trenčín

Re: Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Príspevok od používateľa AstrakH »

Dôkaz toho, že aj zložitejšie veci sa daju spravit doma ked je snaha a vôla, klobuk dole ;) Mne bzučí tiež v prevodovke, verím že 90% to bude to ložisko a experti v OPEL servise v TN sa mi ponúkli že mi ju vyberú a pošlú do Čiech na repas a cena? No okolo 60 tisic ceskych korun. Ďakujem. Dovidenia.
1.7 CDTI Z17DTR (92 kW), ročník 2009 + ,,Quick Heat,, v zime poteší ;)
jal
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 1407
Dátum registrácie: 02 Jún 2013, 23:26
Auto: Iná značka

Re: Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Príspevok od používateľa jal »

klobuk dole pred tym rozhodnutim. ak je to systemova chyba prevodovky iste sa to zide mnohym.
bezny servis takto postupovat nemoze
Používateľov profilový obrázok
AstrakH
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Aug 2013, 19:00
Auto: Astra H
Bydlisko: Trenčín

Re: Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Príspevok od používateľa AstrakH »

jal napísal:klobuk dole pred tym rozhodnutim. ak je to systemova chyba prevodovky iste sa to zide mnohym.
bezny servis takto postupovat nemoze


preco takto postupovat nemoze?? lebo by to vyslo lacnejsie pre zakaznika?? :(
1.7 CDTI Z17DTR (92 kW), ročník 2009 + ,,Quick Heat,, v zime poteší ;)
jal
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 1407
Dátum registrácie: 02 Jún 2013, 23:26
Auto: Iná značka

Re: Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Príspevok od používateľa jal »

lebo servis sa zivi opravovanim aut a nie hranim sa s prevodovkami.
druhy dovod je, ze to nevedia robit
Používateľov profilový obrázok
AstrakH
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Aug 2013, 19:00
Auto: Astra H
Bydlisko: Trenčín

Re: Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Príspevok od používateľa AstrakH »

jal napísal:lebo servis sa zivi opravovanim aut a nie hranim sa s prevodovkami.
druhy dovod je, ze to nevedia robit

tomuto rozumiem ale ked mas zlu ziarovku v svetle tak vymenis cele svetlo alebo ziarovku?? Takyto pristup sa mi zda, ze je vsade normalny ale nelogicky... Viem ze kazdy chce aby sa mu tocil biznis a predavali sa veci ale takto to asi nebude spravne :) ale to je na dlhe debaty A este ta ,,uzasna,, ochota mechanikov hlavne v znackovych servisoch.. Skoda reci... :D
1.7 CDTI Z17DTR (92 kW), ročník 2009 + ,,Quick Heat,, v zime poteší ;)
riso357
Pravidelný užívateľ
Pravidelný užívateľ
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Sep 2010, 18:45
Auto: Zafira B
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko alt: PD
Bydlisko: BA-PD-MY

Re: Hučanie prevodovky M32-odstránenie závady

Príspevok od používateľa riso357 »

Ja som mal ten isty problem ze mi hucala prevodovka.Jedneho dna ked som isiel predbiehat podradil som pridal a zrazu v nej nieco prasklo.A auto islo domov na odtahovke.Prevodovku som zohnal od firmy z Podbielu predavaju prevodovky.Vysla ma 500€ aj z dovozom a vymena stala 100€.Stara prevodovka je stale v garazi ani som ju nerozoberal nebolo kedy.Mozno je to to lozisko ak by to bolo ono tak po oprave by sa mi aspon nieco vratilo co som dal za druhu prevodovku.
Opel Zafira 1,9cdti 110kw r.v. 05 DPF OFF
Napísať odpoveď

Návrat na "ASTRA - MOTOR/PREVODOVKA"