Klimatizácia

Moderátori: dulo, buci_vectra

Používateľov profilový obrázok
AReYco
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 5385
Dátum registrácie: 23 Aug 2011, 10:56
Auto: Vectra C
Bydlisko: Žilina
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa AReYco »

Daj si pozor na to, aby si nezapínal klímu pri vysokých otáčkach.

Toto ale platí všeobecne pre každé auto či nie?

Inak je to riadny rozdiel, keď sa niekde na parkovisku otáčam a je zapnutá klíma, motor to dosť zaťažuje. Vtedy to radšej vypínam, aby sa zbytočne nepodtočil motor viac ako je zdravé.

No bavili sme sa s mechanikom len o tom, že tam dal nejaké to farbivo na únik, čo sme hľadali. Pýtal sa ma ako dlho to bolo nefunkčné, tak som mu povedal že viac ako rok a pol, hádam to zvážil. Však vidíte ten stroj v téme čo ste dnes urobili. Nie je to šuflikant z hornej dolnej, tak snáď to je ako má byť. Škoda, že som túto info nevedel skôr no čo už.
Opel Vectra B 2.0i 16V 100kw Opel Corsa B 1.2 33kW [EX]
Používateľov profilový obrázok
langdon2
Admin - Opelclub VIP člen
Admin - Opelclub VIP člen
Príspevky: 22942
Dátum registrácie: 16 Jan 2008, 16:10
Auto: Insignia
Bydlisko: Nitra
Bydlisko: Nitra

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa langdon2 »

Skoda, susic si mohol z preventivneho hladiska vymenit..
Opel Insignia 2,0Cdti
Opel Astra G 1,4 16V ex...
Opel Corsa B 1.0 12V ex... Opel Corsa B 1.2 16V po smrti...
palubne pc. a tempomaty do Oplov
diagnostika na vsetky znacky aut, rychlo servis, repas brzdovych strmenov
Atavius
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Jún 2014, 15:34
Auto: Astra G
Bydlisko: Trenčín

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa Atavius »

Zdar,
potreboval by som poradit s pre mna pomerne zapeklitym problemom kedze zatial ziaden automechanik mi nevedel povedat v com je problem. Potom ako som dostal smyk a skoncil s mojou Astrou mimo cesty sa mi narazom poskodil vetrak klimy a chladic chladiacej kvapaliny (chladic klimy bol prekvapivo v poriadku). Pri ich vymene bola vypustena klima a tak som sa vybral ju dat znova doplnit pricom vznikol nasledovny problem:

Po uspesnom skonceni cyklu plnenia a naslednom zapnuti klimy je pocut opakovane zapinanie a vypinanie kompresora, ktore sa vsak po nejakych 30 sekundach skonci a kompresor veselo bezi, ale preistotu uz stale (nevypina sa). Nasledne pokial necham klimu bezat do nejakej minuty az dvoch dojde asi k pretlakovaniu systemu a kompresor vypusti kudol bieleho dymu (tipujem natlakovane chladivo) spolu s hromadou kontrastnej latky. Jeden mechanik mi to zdiagnostikoval ako problem kompresora a navrhoval jeho komplet vymenu, druhy zase tipoval, ze niekde bude vadne nejake cidlo, ktore kompresoru nevravi, ze sa ma vypnut a dalsi chcel preistotu rozoberat chladic klimy. Nestretli ste sa niekto s niecim podobnym respektive netusite cim by to mohli byt sposobene?
Kajo
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 10197
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 22:59
Auto: Astra G
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa Kajo »

Stačí napojiť na stroj, pozrieť tlaky a vieme, wo co go
Môže byť sušič nepriechodný napr. a podobné kravinky
Opel Mercedes Renault Ford Peugeot Chrysler - mám rád
Používateľov profilový obrázok
dulo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 22007
Dátum registrácie: 20 Jún 2007, 10:46
Auto: Vectra B
Bydlisko: Levoča
Bydlisko: Levoča

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa dulo »

Andy, ber od Jura, máš to bližšie, rýchlejšie a ja teraz aj tak nemám :)
VeBe X18XE Caravan Sport
Atavius
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Jún 2014, 15:34
Auto: Astra G
Bydlisko: Trenčín

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa Atavius »

Kajo napísal:Stačí napojiť na stroj, pozrieť tlaky a vieme, wo co go
Môže byť sušič nepriechodný napr. a podobné kravinky

Nie som si isty ci to patrilo k mojmu prispevku, ale pokial ano tak v servise im to pri plneni aj merani tesnosti neukazuje ziaden problem.
Kajo
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 10197
Dátum registrácie: 09 Máj 2008, 22:59
Auto: Astra G
Bydlisko: Bratislava
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa Kajo »

Neukazuje, ale keby tomu trochu rozumeli, tak by podľa tlakov vedeli, o čo ide.
Mohla sa napr. nárazom stlačiť rúrka v kondenzátore a keďže snímač nízkeho aj vysokého tlaku je až za kondenzátorom, na sušiči, kompresor nemá čo vypnúť.
Najskôr beží prerušovane, keďže na sání je nízky tlak, keďže cez stlačenú rúrku ide málo chladiva späť.
Po istom čase kompresor natlačí do kondenzátora dosť chladiva, ale nastane opačný problém - tlak na vysokej strane až po zúženie je príliš vysoký, tak nakoniec prepustí bezpečnostný ventil kompresora.
Neni zač :)
Opel Mercedes Renault Ford Peugeot Chrysler - mám rád
Atavius
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 18 Jún 2014, 15:34
Auto: Astra G
Bydlisko: Trenčín

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa Atavius »

Takze ak som to spravne pochopil treba skontrolovat rurku pri kompresore? Neviete poradit niekoho kto by mi to vedel poriadne skontrolovat opravit v okoli TN alebo TT?
Používateľov profilový obrázok
AReYco
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 5385
Dátum registrácie: 23 Aug 2011, 10:56
Auto: Vectra C
Bydlisko: Žilina
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa AReYco »

Chalani mne zatiaľ klíma pekne funguje. Ale chcem sa spýtať na sestrinu VB.
Menil som tam ventil aj ten vysokotlaký aj ten druhý obyčajný, bol tam únik. Tak už sa dala pekne naplniť, aj chladí.
Problém je v tom, že chladí cca 15 minút. Potom prestane (vrtula sa točí ďalej, po vypnutí ECO režimu trošku zaťaží motor (ale to asi len ta vrtula, čo sa roztočí) no už potom nechladí.

Myslel som najskôr, že vyfučala, ale potom auto vychladlo a pri ďalšej jazde znova klímovalo. Takto sa to opakuje, po cca 15 minút jazdy prestane chladiť a začne až po miernom vychladnutí / odpočinutí s vypnutým motorom

Čo to môže byť? Vysokotlaká poistka, či čo tam môže byť? Ktorá vypne kompresor keď sa to (pre)/(za)hreje?
Opel Vectra B 2.0i 16V 100kw Opel Corsa B 1.2 33kW [EX]
Používateľov profilový obrázok
klepeto
Pravidelný užívateľ
Pravidelný užívateľ
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 04 Máj 2013, 13:51
Auto: Vectra C
Bydlisko: Bratislava

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa klepeto »

Ahojte, keďže je tu táto téma, dám sem aj ja svoj problém. Jedná sa o VeCe 2008 Z19DTH s ECC klímou. Problém je v tom, že ak aj nastavím jednotnú teplotu povedzme 21C alebo aj nižšiu, tak studený vzduch ide iba z ľavých fukárov, z pravých ide iba vlažný vzduch, nikdy nie studený. Takže vychladenie auta potom trvá dlhšie.
Diagnostika OPCom ukázala, že ľavá strana ukazuje teplotu fukárov okolo 20C ale pravá ukazuje aj 37C. Chybu nehlási žiadnu. Output tests prebehli v poriadku Left aj Right blending flap sa prestavuje podľa pokynov. Ale aj keď tú Right blending flap prestavím na 0%, tak studený vzduch z pravých fukárov nejde nikdy :neviem: .
Je nejaký (jednoduchý?) :rozmyslam: spôsob, ako sa dostať k tej Right blending flap - aby som naživo videl, ako sa prestavuje, a poprípade ju "nastavil"?

Okrem toho mám klímu hlučnú - keď ju spustím, tak v interiéri je počuť také šušťanie, zrejme ako keď začne prúdiť chladivo.
Opel Vectra Caravan Elegance, 2008, Z19DTH, 110kW
Brembo.SV
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 325
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 18:28
Auto: Insignia
Bydlisko: Galanta
Bydlisko: Matuskovo

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa Brembo.SV »

kompresor klimatizácie a ani systém klimatizácie nemá žiadny poistný ventil. Je tam len spínač,ktorý zopne ventilátor na max otáčky,ked presiahne tlak nastavenu hodnotu. Ked i tak tlak dalej stupa,odpojí spojku kompresora a zopne až po poklese tlaku. Tlak je velmy závislý od teploty chladiva,čím vyššia teplota,tím vyšší tlak.
Brembo.SV
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 325
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 18:28
Auto: Insignia
Bydlisko: Galanta
Bydlisko: Matuskovo

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa Brembo.SV »

AReYco napísal:Chalani mne zatiaľ klíma pekne funguje. Ale chcem sa spýtať na sestrinu VB.
Menil som tam ventil aj ten vysokotlaký aj ten druhý obyčajný, bol tam únik. Tak už sa dala pekne naplniť, aj chladí.
Problém je v tom, že chladí cca 15 minút. Potom prestane (vrtula sa točí ďalej, po vypnutí ECO režimu trošku zaťaží motor (ale to asi len ta vrtula, čo sa roztočí) no už potom nechladí.

Myslel som najskôr, že vyfučala, ale potom auto vychladlo a pri ďalšej jazde znova klímovalo. Takto sa to opakuje, po cca 15 minút jazdy prestane chladiť a začne až po miernom vychladnutí / odpočinutí s vypnutým motorom

Čo to môže byť? Vysokotlaká poistka, či čo tam môže byť? Ktorá vypne kompresor keď sa to (pre)/(za)hreje?

Skontoluj,či ide prud do konoktora kompresora,až nastane problém a klíma nepojde. Može byt vadná i cievka spojky ale skor prehrietie média-znečistený chladič,zohnuté lamely alebo uplne upchaté od prachu a bordelu.
jal
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 1407
Dátum registrácie: 02 Jún 2013, 23:26
Auto: Iná značka

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa jal »

Brembo.SV napísal:kompresor klimatizácie a ani systém klimatizácie nemá žiadny poistný ventil. Je tam len spínač,ktorý zopne ventilátor na max otáčky,ked presiahne tlak nastavenu hodnotu. Ked i tak tlak dalej stupa,odpojí spojku kompresora a zopne až po poklese tlaku. Tlak je velmy závislý od teploty chladiva,čím vyššia teplota,tím vyšší tlak.


poistny tlakovy ventil je na zadnom cele najbeznejsieho kompresora V5.
Používateľov profilový obrázok
lubo0
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 22:09
Auto: Vectra C
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Košice - Šaca

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa lubo0 »

Dnes som bol naplniť klímu, pánko v servise mi povedal, že má nejaký únik.
Povedal, že nech to nerieším aby som zbytočne nevyhadzoval eura, lebo každá druhá klíma má únik a radšej nech odsledujem za akú dobu unikne a ak vydrží jednu sezónu tak nech to necham tak a radšej každý rok nech dam naplniť.....čo vy na to?
Druhá vec je, že aj tak je nefunkčná.
Po naplnení ju skúšal a hovoril, že nezapne kompresor a že sa nerozsvieti tlačítko na zapnutie autoklímy...keďže neviem ako rozoznám či ten kompresor zapne, alebo nie tak posúdiť ja neviem, ale viem, že tlačítko sa nerozsvietilo a ukázal mi na tom prístroji, že ak by sa kompresor zapol tak tie ručičky na tom prístroji klesnú.
Hovoril, že by sa mal na to pozrieť elektrikár, že to bude nejaká el. chyba.
Oplatí sa objednať u toho elektrikára či nie?
Ešte keď som odchádzal skúsil som zapnúť klímu a to tlačítko sa rozsvietilo a začalo fúkať na max. čo vy na to?
OPEL VECTRA C, 2.2 DTI, 92 KW, r.v.2002, čierna metalíza, Y22DTR
t.č. 0948 315 732
Používateľov profilový obrázok
langdon2
Admin - Opelclub VIP člen
Admin - Opelclub VIP člen
Príspevky: 22942
Dátum registrácie: 16 Jan 2008, 16:10
Auto: Insignia
Bydlisko: Nitra
Bydlisko: Nitra

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa langdon2 »

Treba zmerat, ci pri zapnutej klime ide 12V do kompresora na magneticku spojku.. Ak ano, tak je chyba len v magnetickej spojke, ktora sa da vymenit - je to bezna vec.. Ak ani len do kompresora tych 12V nejde, treba hladat chybu inde. najskor cez diagnostiku, a potom v samotnom ovladaci kde je tlacitko na zapnutie klimy... ;)

Ved ta klima je total jednoducha vec
Opel Insignia 2,0Cdti
Opel Astra G 1,4 16V ex...
Opel Corsa B 1.0 12V ex... Opel Corsa B 1.2 16V po smrti...
palubne pc. a tempomaty do Oplov
diagnostika na vsetky znacky aut, rychlo servis, repas brzdovych strmenov
Používateľov profilový obrázok
lubo0
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 22:09
Auto: Vectra C
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Košice - Šaca

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa lubo0 »

Volal som kamošovi, má nejakého známeho vraj dobrého autoelektrikára, tak sa dohodneme na termíne a sa na to pozrie....dúfam, že bude mať aj diagnostiku..... :smoker:
OPEL VECTRA C, 2.2 DTI, 92 KW, r.v.2002, čierna metalíza, Y22DTR
t.č. 0948 315 732
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36821
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa macil »

Diagnostiku máme.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Používateľov profilový obrázok
langdon2
Admin - Opelclub VIP člen
Admin - Opelclub VIP člen
Príspevky: 22942
Dátum registrácie: 16 Jan 2008, 16:10
Auto: Insignia
Bydlisko: Nitra
Bydlisko: Nitra

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa langdon2 »

tak tak. daj to pozret Macilovi.. ten ti to aj premera, ci ide stava alebo nejde stava na kompresor.. :thumbup:
Opel Insignia 2,0Cdti
Opel Astra G 1,4 16V ex...
Opel Corsa B 1.0 12V ex... Opel Corsa B 1.2 16V po smrti...
palubne pc. a tempomaty do Oplov
diagnostika na vsetky znacky aut, rychlo servis, repas brzdovych strmenov
Používateľov profilový obrázok
lubo0
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 22:09
Auto: Vectra C
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Košice - Šaca

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa lubo0 »

Ty to vieš pozrieť? Som nevedel....tak by sme sa vedeli nejak dohodnúť?..... :smoker:
OPEL VECTRA C, 2.2 DTI, 92 KW, r.v.2002, čierna metalíza, Y22DTR
t.č. 0948 315 732
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36821
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Re: Klimatizácia

Príspevok od používateľa macil »

Či to aj premeriam, neviem, nepoznám VeCe, ale najskôr až niekedy budúci týždeň.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG
Opel Astra F-CC, X18XE
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
Napísať odpoveď

Návrat na "VECTRA - INTERIÉR/EXTERIÉR"