Pretrhol sa drážkový remeň

Moderátori: buci_vectra, franticek6

hal_sk
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 08:30
Auto: Zafira B
Bydlisko: Skalica

Pretrhol sa drážkový remeň

Príspevok od používateľa hal_sk »

Ahoj,
Ako v Zafira B (benzín motor Z18XER) fungujú remene/reťaze? Mám v tom guláš. Včera sa mi pretrhol drážkový remeň, ten ktorý ak sa nemýlim poháňa klímu, vodné čerpadlo a alternátor. Dnes mi remeň v servisy vymenili a bol som vďačný, že ostatné veci okolo remeňa boli nepoškodené. Pred opravou som bol vystrašený, lebo som čítal, že niektoré remene/reťaze majú na starosť aj synchronizáciu motora a pri poruche môže dôjsť k nabúraniu piestov a ventilov v motore. Ale nakoniec mi servisák povedal, že ten môj remeň na to nemá vplyv.

  • Ako je riešená synchronizácia motora v mojom aute, keďže drážkový remeň to asi na starosť nemá?
  • Sú v tom mojom motore ešte aj nejaké iné remene/reťaze, ktoré by ma mohli znova na diaľnici nepríjemne prekvapiť a zaslúžia si pozornosť?
  • Ako je vlastne prenášaná sila z motora do prevodovky v mojom aute? Cez ozubenie, alebo cez ďalší remeň/reťaz, ktorý hneď dám radšej skontrolovať?
  • Tiež by ma zaujímalo, aký servisný interval je vhodný pre ten drážkový remeň na tomto motore. Ja som ho naposledy nechal meniť pred 5 rokmi pri 120 000 km (vrátane pumpy a ďalšieho príslušenstva). Praskol včera pri cca 180 000 km. Plánoval som ho meniť po 200 000 km. Ja som kedysi dávno našiel takýto stotisícový interval (už neviem kde) a podľa neho som išiel. Ale asi je to volovina.
  • Ako sa ten drážkový remeň oficiálne nazýva (z hľadiska jeho funkcie)? Je to rozvodový, hnací, alebo len drážkový?
Opel Zafira B, 1.8 benzín, 103kW, RV 2013, dorobené LPG Prins.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretrhol sa drážkový remeň

Príspevok od používateľa macil »

Drážkovaný remeň poháňa veci, ktoré si spomínal vyššie a jeho pretrhnutie nemá na motor fatálne následky. O časovanie motora sa stará rozvodový, ozubený remeň. Jeho pretrhnutie, alebo aj len preskočenie pár zubov na niektorom z rozvodových kolies má za následok stret ventilov s piestami a ich nevratné poškodenie. Tento remeň, vrátane kladiek, by sa v prípade tvojho motora, mal meniť po 10 rokoch, alebo 150 000 km, podľa toho, čo nastane skôr. Drážkovaný remeň sa spravidla mení spolu s rozvodovým, prípadne aj vodná pumpa. Niektoré motory majú vodnú pumpu poháňanú rozvodovým remeňom. V tom prípade sa pumpa mení vždy spolu s rozvodmi.
Krútiaci moment z motora na prevodovku je prenášaný cez spojku.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
hal_sk
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 08:30
Auto: Zafira B
Bydlisko: Skalica

Re: Pretrhol sa drážkový remeň

Príspevok od používateľa hal_sk »

Ďakujem, to mi pomohlo. Ja som bol v tom, že pod kapotou je jeden remeň (prípadne reťaz).
Teraz keď pátram v dokladoch, tak pred spomínanými 5 rokmi mi menili rozvody (účtovaná je rozvodová sada K015603XS ktorej súčasťou je ozubený remeň a 2 kladky) a je tam účtovaná aj "vodná pumpa". Tak teraz neviem, či mi vtedy menili aj drážkový remeň, alebo nie, ale to už je jedno. Iba na uistenie: vodnou pumpou sa predpokladám myslí čerpadlo chladiacej kvapaliny a to je v Zafire B poháňané drážkovým remeňom?
Opel Zafira B, 1.8 benzín, 103kW, RV 2013, dorobené LPG Prins.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Re: Pretrhol sa drážkový remeň

Príspevok od používateľa macil »

hal_sk napísal:...Iba na uistenie: vodnou pumpou sa predpokladám myslí čerpadlo chladiacej kvapaliny a to je v Zafire B poháňané drážkovým remeňom?

Áno.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
hal_sk
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 08:30
Auto: Zafira B
Bydlisko: Skalica

Re: Pretrhol sa drážkový remeň

Príspevok od používateľa hal_sk »

Ale tu som našiel vodnú pumpu v sade s ozubeným remeňom a malo by to pasovať na moje auto. Navyše v jednom Opel manuály ktorý mám, sa pre motor Z18XER píše, že pre demontáž vodnej pumpy treba demontovať ozubený remeň a aj na obrázku tá pumpa má remenicu na ozubený remeň.
Na druhú stranu praskol mi drážkový remeň a zároveň mi začala vrieť chladiaca kvapalina - to by indikovalo vodnú pumpu na drážkovom remeni... Ale zajtra idem do servisu zaplatiť opravu, tak ich opýtam.
Opel Zafira B, 1.8 benzín, 103kW, RV 2013, dorobené LPG Prins.
hal_sk
Nový užívateľ
Nový užívateľ
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 09 Feb 2009, 08:30
Auto: Zafira B
Bydlisko: Skalica

Re: Pretrhol sa drážkový remeň

Príspevok od používateľa hal_sk »

Teraz pozerám, že môj motor je podľa údajov v TP typu A18XER (nie Z18XER), takže je možné, že ten Á-čkový má vodnú pumpu napojenú na drážkový remeň. V Opel manuály ktorý mám, v sekcii o vodnej pumpe nie je ten Á-čkový motor uvedený.
---
Edit: hmm, vravím si, že asi by nebolo od veci otvoriť kapotu a pozrieť sa dnu... vidno, že pumpa je ozaj poháňaná drážkovým remeňom :ok:
Opel Zafira B, 1.8 benzín, 103kW, RV 2013, dorobené LPG Prins.
Napísať odpoveď

Návrat na "ZAFIRA, SINTRA - MOTOR/PREVODOVKA"