Stránka 1 z 1

insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 09 Júl 2017, 08:51
od lubot
Ahojte,
bol som pred pár dňami v BA, šiel som podľa navigácie a niekde v BA mi navigácia hodila upozornenie,
že na nejakej rakúskej diaľnici ide auto v protismere, že tam nemám predbiehať. Upozornenie bolo po slovensky.
Neviete, čo je to za funkcia? Je to insignia 2012.

Re: insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 09 Júl 2017, 09:26
od klm121
Zachytila rakúske dopravné správy, u nás služba RDS-TMC nie je spustená. Ale akonáhle vyjdeš za hranice, napr. v Rakúsku či Nemecku, navigácia zachytáva dopravné správy a podľa toho vyhodnocuje situáciu a prípadne obchádzky. Zjednodušene povedané.

Re: insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 10 Júl 2017, 12:37
od Sunman
A/ u nás (na slovensku) funkcia RDS-TMC samozrejme funguje. Ale nie u NAVI900, pretože táto banánová republika podporuje všetko ostatné len nie to, čo by mohlo pomôcť.
RDS-TMC beží tým, ktorí sme si kúpili Garmin a funguje v Garminoch vynikajúco. Šírené vysielačmi FUNRADIO

B/ v slovenčine je upozornenie práve preto, že RDS-TMC funguje pomocou kodov, ktoré navigácia prekladá do jazyka ktorý máš nastavený v navigácii. Ak si na infotainmente nastavíš fínštinu, bude všetko dopravné spravodajstvo interpretovať fínsky.
V tom je čaro RDS-TMC, že človek nemusí rozumieť miestnemu jazyku, v ktorom sú dopravné správy vysielané v rádiu ale na svojej navigácii si to prečíta vo svojom jazyku.

Re: insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 10 Júl 2017, 16:28
od lubot
Chvíľu som okolo toho pátral:

http://www.cdb.sk/sk/Dopravne-informaci ... S-TMC.alej

neviem, či tie parametre vysielania treba niekde nastaviť, lebo nevyzerá, že by to fungovalo. Nemyslím si, že na to aby TMC fungovalo, musím mať naladené Rádio Slovensko, ale vyskúšam.

Re: insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 10 Júl 2017, 20:46
od Sunman
navigácia s RDS-TMC má svoj prijímač RDS-TMC, ktorý nemá s rádiom, z ktorého počúvaš normálne vysielanie celkom nič spoločného, je to separátny tuner - okrem toho že sú u teba v jednej krabičke, u mňa v externej navigácii. Preto nemusíš mať naladené rádio na službu, ktorá RDS-TMC vysiela - to by vôbec nemalo zmysel. Navigácia si nájde svoj vysielač TMC a samostatným tunerom ho prijíma a správy z neho zobrazuje na obrazovke navigácie.

link ktorý si našiel sa mi zdá, že je bohužiaľ potemkinova dedina tak ako väčšina povestí a povier okolo diaľníc na slovensku. Ak by to fugnovalo korektne tak by RTVS nehlásilo neustále čo je vo WAZE. Na to, aby TMC k niečomu aj bolo musí mať dáta a tie u nás "zbierajú" snáď len dobrovoľníci. Ak počúvaš dopravné spravodajstvo OE3 alebo v Nemecku, vždy hlásia od koho je informácia a je to vždy dopravná polícia, záchranári, hasiči a pod. Proste to má jasne stanovené pravidlá. Verejne šírená informácia predsa nemôže fungovať na WAZE zadarmo ako si to niekto vymyslel u nás.

Ja na Slovensku používam toto: https://www.webnoviny.sk/garmin-spristu ... mc-sluzbu/. Neviem odkiaľ berú informácie, ale funguje to veľmi dobre - napríklad koniec každodennej kolóny na D1 sedí prakticky vo väčšine na metre.
Teraz som sa bol pozrieť do Garminu a je fakt, že ukazuje dvoch prevádzkovateľov - Docel SK (to je služba od Garminu viď link) a SSC-RTVS to je služba na ktorú si dal link ty. Ja vidím poskytovateľa len vtedy ak v menu navigácie - stále hovorím o Garmine, nie zabudovanej Opel - zvolím predplatiteľov. A tam si môžem vybrať, pokiaľ sú viacerí súčasne dostupní poskytovatelia alebo pri voľbe AUTO si vyberá tú, ktorá je lepšie dostupná.
Teraz som to prepol natvrdo na SSC-RTVS, signál od vysielača to ukazovalo tak som zvedavý čo to zajtra dokáže zobraziť.


Technicky na to, aby si aktívne zobrazoval TMC na svojej navigácii musia byť splnené dve podmienky:
- musíš byť v dosahu takého vysielača
- vysielanie musí byť buď verejne prístupné (napr. TMC v Rakúsku šírené cez vysielače OE3) alebo túto službu musíš mať zaplatenú.

V mnohých krajinách je TMC platená služba. Na slovensku je táto služba od Docel SK "platená" s tým že predplatenú ju majú majitelia navigácií Garmin. U Garminu sú v rámci kúpy navigácie buĎ doživotne predplatení určití prevádzkovatelia služby TMC - je ich tam asi 20 pre rôzne štáty - alebo si ich môžeš dokúpiť. Ako toto funguje v zabudovanej navigácii Opel netuším.
Všimol som si ale u kolegu v Astre K - Navi900 že má všetky správy z TMC taktiež len rakúske.
U Garminu navyše dovolí naladiť podľa GPS len miestne TMC - tzn. si na slovensku, máš prístupných len prevádzkovateľov vysielajúcich spravodajstvo pre SK.

Re: insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 12 Júl 2017, 12:02
od lubot
Chvíľu som sa vŕtal v menu, cez info vidím stav TMC, v BB mi píše "nie je ok". Pritom Rádio Slovensko na tej frekvencii vysiela kvalitne, takže to bude asi tak, ako píšeš...

Re: insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 12 Júl 2017, 12:43
od Sunman
Na docel SK sa nedostanete, ale otázka prečo vám to nenaladí providera SSC-RTVS ? Aj keď služba je k ničomu (včera som niekoľkokrát prepol medzi docel a RTVS, na Docel vždy nejaké výstrahy na kolony, u RTVS bez informácie) aspoň teoreticky by to malo ale fungovať.
voliť providera alebo nejako manuálne prehľadávať/skenovať sa v tej NAVI900 nedá?

Re: insignia NAVI900 - varovanie auto v protismere

PoslaťNapísal: 12 Júl 2017, 20:48
od Sunman
Tak som ešte dnes skúšal prepnúť RTVS a Docel.
RTVS je totálne mŕtve - ani pevné prekážky ako je oprava/zúženie D1-Blatné ani uzavretý most na I/61 sa nezobrazujú. Myslím že to je skutočne len potemkinova dedina - signál vidno že tam je, ale nič sa nevysiela.