sirka zimnych pneu

Všetko, čo nebolo možné zaradiť inde.

Moderátori: bukelo, dulo, buci_vectra

iurai

sirka zimnych pneu

Príspevok od používateľa iurai »

vcera som mal porovnat zimne 185/65/r15 semperit a 195/65/r15 vredestein cca 7 mm, 4 roky stare.

jednu som dal dopredu nalavo, druhu napravo.

pri brzdeni aj zrychlovani na snehu vyrazne lepsie drzala 185/65/r15 semperit.

skoda ze som nemal rovnaky typ pneu s rozlicnymi sirkami.

(predtym som skusal vredestein a stary 10 rokov pneumant 195 s 4mm, pneumant vyrazne smykal uz za mokra, bol 'bez sance')

mam nachylnost verit, ze uzsia pneu by mohla byt lepsia.

robili ste takyto test s rozlicnymi pneu a co Vam vyslo ?

2. otazka - ktore pneu by ste dali dopredu ? (z horeuvedenych mam po 2 kusy)
Skic

Príspevok od používateľa Skic »

Ja som mal na Tigre zimne vpredu 175ky a vzadu 185ky, tiez si myslim, ze uzsie sa lepsie zariju do snehu a lepsie drzia stopu...

Teraz mam na Rovery 215ky a to sa neda jazdit :(
Používateľov profilový obrázok
Kat
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 12 Okt 2007, 10:56
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Bratislava

Príspevok od používateľa Kat »

nemam skusenost z roznymi druhmi pneumatik na napravach.
ale keby som si uz musel vybrat tak by som asi dal tie sirsie dopredu ak maju rovnako zjazdenu vzorku..
Vlado Kat
Vectra B Caravan 2.0 DTI (X20DTH) 16V 74kw r.v. 1998
viac na: http://forum.opelclub.sk/viewtopic.php?t=5554
Používateľov profilový obrázok
Kimi
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 2377
Dátum registrácie: 09 Jan 2006, 12:03
Auto: Nemám auto
Bydlisko: Diviacka Nová Ves

Príspevok od používateľa Kimi »

... aj ked osobne mám zimáky 195-ky, je všeobecne známe že zimná pneumatika je lepšia užšia, hlave čo sa týka záberu ne snehu, to mám otestované na viacerých autíčkach, lepšie sa zahryzne do podkladu a tým je účinnejšia.
... a mimochodom ja nie som priaznivcom dvoch rôznych pneumatík na jednej a druhej náprave, ja musím mať všetky 4 kolesá obuté rovnako :wink:
wlassto

Príspevok od používateľa wlassto »

jj, tak tak, užšie sa viac zaryjú do snehu, a čo sa týka rôznyx pneu na naprvax, tak na leto to nie je zlé pre týx čo xcú riskovať v zákrutáx :twisted: , dať si dozadu širšie pneu a aj to lepšie na oko vizerá :wink:
Používateľov profilový obrázok
Kimi
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 2377
Dátum registrácie: 09 Jan 2006, 12:03
Auto: Nemám auto
Bydlisko: Diviacka Nová Ves

Príspevok od používateľa Kimi »

... jj šírku pneu v lete by som bral , ale značku ani dezén by som nekombinoval, pokial nie som exrémista :lol:
harry.dj

Príspevok od používateľa harry.dj »

ja mam na 607ke 225/50/17 timne a vobec som necitil rozdiel aj ked sa vravy že do snehu su lepšie užsie,ale zasa ako by to vyzeraloo ked by som tam dal "žiletky"
Používateľov profilový obrázok
Kimi
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 2377
Dátum registrácie: 09 Jan 2006, 12:03
Auto: Nemám auto
Bydlisko: Diviacka Nová Ves

Príspevok od používateľa Kimi »

harry.dj napísal:ja mam na 607ke 225/50/17 timne a vobec som necitil rozdiel aj ked sa vravy že do snehu su lepšie užsie,ale zasa ako by to vyzeraloo ked by som tam dal "žiletky"


... no vyzeralo by to ako rebrinák takže ich tam nechaj :wink:
dedo.miki

Príspevok od používateľa dedo.miki »

A autá čo jazdia v zime sútaže majú podla toho žiletky? Všimnite si že na rally na snehu sa dávajú úplne uzke gumy. A treba už len vedieť jazdiť.
Používateľov profilový obrázok
Durko
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 11 Okt 2007, 20:17
Auto: !! Zmeň si model auta !!
Bydlisko: Rybnik

Príspevok od používateľa Durko »

ja mam na VEBE zimne 175 - Kormoran - zatial max. spokojnost (uvidim aka bude zivotnost)

mne sa zda ze ta sirka sa najviac prejavuje v tzv. "kasi", vtedy je odpor snehu najvetsi
Nie som členom OPELCLUBU
Opel Vectra Caravan X 16 XEL, r.v. 98
105500 km
Spotreba:
dialnica - 6,4L
behacky po okoli - 7,03L / 6,94L / 7,18L / 7,37L
Používateľov profilový obrázok
dulo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 22007
Dátum registrácie: 20 Jún 2007, 10:46
Auto: Vectra B
Bydlisko: Levoča
Bydlisko: Levoča

Príspevok od používateľa dulo »

hmm, no ja by som určite nedával rôzne šírky ako 185 a 195... to nie je dobré... teraz mám na Corse 185/55 R15 a zatial úplne spokojný.. a mám obuté Matadory MP 59... raz som mal na Corse obuté vpredu 195 a vzadu 215 R 16 ale to bola katastrofa... neskutočne utekal zadok
VeBe X18XE Caravan Sport
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

2 iurai:
Testovať pneu s rôznou šírkou tak, že jednu si dáš na jednu stranu a druhú na druhú je nezmysel, nehovoriac o rôznom priemere každého z tebou použitých kolies.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

macil napísal:2 iurai:
Testovať pneu s rôznou šírkou tak, že jednu si dáš na jednu stranu a druhú na druhú je nezmysel, nehovoriac o rôznom priemere každého z tebou použitých kolies.


mne sa to zda byt idealny test - pre prilnavost v pozdlznom smere - ako som pisal - rozbeh a brzdenie na snehu/kasi

viem, ze priemer maju odlisny. pre ich porovnavanie je to podla mna nepodstatne.

v com by mal byt test nezmyselny ? islo o priame porovnanie za rovnakych podmienok.
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

co som sa docital, tak robili sa nejake testy a aj u auta s prednym pohonom odporucali dat do zadu lepsie zimne pneumatiky (menej zjazdene).

nie kvoli tomu, ze by to lepsie brzdilo, ale ak su v zadu zle pneu, tak vznikaju pretacave smyky a to su pre vodica horsie situacie.

o pouziti rozlicnych druhou pneu nepisali.
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

iurai napísal:
macil napísal:2 iurai:
Testovať pneu s rôznou šírkou tak, že jednu si dáš na jednu stranu a druhú na druhú je nezmysel, nehovoriac o rôznom priemere každého z tebou použitých kolies.


mne sa to zda byt idealny test - pre prilnavost v pozdlznom smere - ako som pisal - rozbeh a brzdenie na snehu/kasi

viem, ze priemer maju odlisny. pre ich porovnavanie je to podla mna nepodstatne.

v com by mal byt test nezmyselny ? islo o priame porovnanie za rovnakych podmienok.

Pri jazde je každé koleso zaťažované inak a pokiaľ ide o testovanie "priľnavosťi v pozdĺžnom smere" tebou zvolenou metódou v súvislosti s priemerom kolesa, pamätáš si vzorec pre výpočet krútiaceho momentu? Sú to základy fyziky.
Snáď ešte akceptované by mohli byť výsledky takéhoto testu pneumatík rôznych výrobcov, resp. typu, s rovnakými rozmermi.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

macil napísal:Pri jazde je každé koleso zaťažované inak a pokiaľ ide o testovanie "priľnavosťi v pozdĺžnom smere" tebou zvolenou metódou v súvislosti s priemerom kolesa, pamätáš si vzorec pre výpočet krútiaceho momentu? Sú to základy fyziky.
Snáď ešte akceptované by mohli byť výsledky takéhoto testu pneumatík rôznych výrobcov, resp. typu, s rovnakými rozmermi.


macil, vidim ze v matike si zdatny, tak mi preloz do praktickej reci ten moment. kolesa spojene nie su, tam je diferencial co nejako rozklada silu.

mne z toho vychadza, ze na mensej pneu je cca o 3 % mensia sila pri rozbehu a preto menej smyka ?

na druhej strane pri brzdeni by mala byt mensia sila o 3 % na vacsej pneu, a tato by preto nemala smyknut ako prva
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

:?:
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

macil napísal::?:


ze co si myslel tym vzorcom o vypocte krutiaceho momentu ?
vzorec viem, ale neviem, ze co si tym chcel povedat, resp. ako si ho pouzil a co Ti z toho vyslo.

k comu som ja dosiel som napisal, ale neviem, ci som spravne uvazovat
Používateľov profilový obrázok
macil
Admin
Admin
Príspevky: 36817
Dátum registrácie: 25 Feb 2006, 15:01
Auto: Astra J
Bydlisko: Košice
Bydlisko alt: Furča
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa macil »

Krútiaci moment je súčin sily a dĺžky ramena, na ktoré pôsobí, ale nerozumiem ako si dospel k tomu rozloženiu síl.
Opel Astra J-ST, A16LET LPG [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/859142_4.png[/fimg]
Opel Astra F-CC, X18XE [fimg=50,10]http://images.spritmonitor.de/221164_4.png[/fimg]
Xing Tao Fu Shi 兴涛服饰 a diagnostika 診斷
iurai

Príspevok od používateľa iurai »

macil napísal:Krútiaci moment je súčin sily a dĺžky ramena, na ktoré pôsobí, ale nerozumiem ako si dospel k tomu rozloženiu síl.


pri brzdeni mas rovnaky tlak na kotuce, cize rovnake trecie sily. poloha dosticiek vzhladom na kotuc je rovnaka, tak vznikne rovnaky moment (brzdnej) sily na kazdom kolese.
rovnost tychto momentov F1 x d1 = F2 x d2, cize na obvode vacsieho kolese posobi mensia brzda sila

pri zrychlovani je to zlozitejsie, a uz neviem, ako som uvazoval
Napísať odpoveď

Návrat na "OPEL VŠEOBECNE"