Brúsenie, tmelenie, striekanie

Všetko, čo nebolo možné zaradiť inde.

Moderátori: bukelo, dulo, buci_vectra

Používateľov profilový obrázok
AReYco
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 5385
Dátum registrácie: 23 Aug 2011, 10:56
Auto: Vectra C
Bydlisko: Žilina
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Brúsenie, tmelenie, striekanie

Príspevok od používateľa AReYco »

Ahoj, pozeral som nejaké témy ohľadom tmelu, ale riešili ste to len tak voľne v Dobrom ráne, tak som sa rozhodol založiť túto samostatnú.
Potrebujem "opraviť" hrdzu na prahu...na Corse som si to dával robiť u kamoša (a rovnako tak spravím ajteraz) ale tmel by som chcel kúpiť sám.

Ako je to najlepšie vybrúsiť?
Robili sme to "normálne" chalanisko mi to vybrúsil hrubo až po okraje jemne takto ako je na foto (ešte neofúkané kompresorom - preto je tam kopec bieleho prachu naokolo). V tom asi nejaké špeciálne postupy nebudú nie?

Obrázok

Ktorý tmel použiť?
Lebo pri vyhľadávaní v eshopoch, je naozaj viacero druhov. Neviem, ktorý si mám vybrať. Koľko by mal taký tmel tvrdnúť????
Vybrúsiť ho potom jemnučkým šmirglom, aby to čo najlepšie splývalo s ostatnými časťami auto a nijako to nevytŕčalo - aký šmirgel je na to približne vhodný? 2000 stačí na povrchové jemné došmyrglovanie?

Obrázok

Striekať idem sprejom...dám si namiešať ako minule 0,5L farbu + 0,5L lak....
Nastriekaľ som to jemne na niekoľkokrát pekne po zachnutí....všetko ok, bez zatečenia.
Ale po použití laku cca 2-3 vrstvy podľa toho ako mi to vychádzalo už si ani nepamätám To aj tak nebolo také lesklé ako ostatné časti. A videlo tam trošku tmavší fľak.

Obrázok

Dalo by sa to vylepšiť následným leštením nejakým????? Alebo mi namiešal trochu tmavšiu farbu ako mal? To sa asi jemným šmyrglom nerobí, ale tými pastami a tým prístrojom však?
Ak máte nejaké skúsenosti, prosím podeľte sa s nimi :mrgreen:
Chcem to mať čo najlepšie (čo sa týka domácich podmienok) :ok:
Prípadne poraďte nejakého lakírnika v okolí ZA.
Opel Vectra B 2.0i 16V 100kw Opel Corsa B 1.2 33kW [EX]
Používateľov profilový obrázok
ponikel
Strieborný užívateľ
Strieborný užívateľ
Príspevky: 1948
Dátum registrácie: 20 Júl 2008, 16:33
Auto: Tigra A
Bydlisko: Malacky
Bydlisko alt: okolie
Bydlisko: Studienka - ZAHORAK :D
Kontaktovať používateľa:

Re: Brúsenie, tmelenie, striekanie

Príspevok od používateľa ponikel »

premýšľal som či ti idem na túto tému odpisovať alebo nie lebo toto je téma, ktorá nemá konca kraja a v konečnom dôsledku to je aj tak iba o praxi...

čo sa týka tmelu aký kúpiť tak najlepší tmel s akým som kedy pracoval je od firmy Roberlo. Perfektne sa sním pracuje, má dobrú priľnavosť,...

Tuži sa to takou tubou ktorú dostaneš k tmelu.

Pokiaľ máš na aute iba povrchovú hrdzu tak treba vybrúsiť až po čistý plech... Tak aby tá hrdza tam už proste ani náznakom nebola. Samozrejme že sa ti nepodarí vybrúsiť iba poškodené miesto hrdzou ale trošku vybrúsiš aj zdravú časť kasne. Následne to očistíš, prípadne použiješ dáky prípravok na odhrdzovanie aby si mal istotu že to je čisté. Očistíš podklad od prachu a bordelu a nanesieš základnú farbu (Ideálne dvojzložkovú) toľko vrstiev, koľko výrobca odporúča. Medzi vrstvami to nechaj pekne uschnúť. Následne to jemne prebrús (400vka šmirgel na sucho) aby si zdrsnil povrch a tmel aby lepšie držal. Zase očistiť a hurá na tmelenie.Natuž si iba také množstvo tmelu aké dokážeš behom cca 2 min spracovať. Keď je potreba veľkú vrstvu tmelu nenanášaj ju na jeden krát !!! Tmel sa nanáša vždy vo viacerých menších vrstvách nie v jednej hrubej. Po vytvrdnutí tmelu je na rade brúsenie prípadne ďalšie tmelenie... Tmelí sa vždy na suchý a čistý povrch. Keď to už máš vytmelené a vybrúsené tak že keď prejdeš rukou po karosérií so zavretými očami a necítiš žiadnu nerovnosť tak si na dobre ceste k úspechu. Po sto percentnom vyschnutí tmelu príde na rad striekaci tmel (plnič) ten sa nastrieka na vytmelenú časť karosérie ale aj na kusok dobre časti tak aby si tam potom prechod. Po zaschnutí plniču ho brúsiš už len vodným šmirglom o zrnitosti cca P 1000. zas tak aby si ho nezbrúsil lebo pokiaľ budeš striekať na tmel tak sa ti vytvoria mapy. pokiľ ho zbrúsiš tak ho treba naniesť znova. následne po dokonalej príprave podkladu na striekanie príde na rad striekanie farby a následne laku.

Zabudol som dodať jednu vec. aby si si obrúsil a trochu aj okolitú časť ako máš poškodené miesto kvôli tomu lebo tam budeš musieť naniesť buď tmel alebo plnič. aby to bolo potom pripravené na to.

čo sa týka brúsenia tmelu. Tak tam to je rôzne. podľa toho ako dobre nagituješ tak taký brúsny papier budeš potrebovať. Tak aby ti materiál išiel dobre dole ale aby si tam zas nenarobil veľké ryhy. Napríklad keď budeš brúsiť excentrickou brúskou tak kľudne môžeš začať aj šmirglom P120 alebo P180. poslednú vrstvu tmelu prebrús P400vkou...

Ak som na niečo zabudol tak doplním alebo ma doplnte...
Opel Tigra yellow C20XE v prestavbe. plán 4x4 C20LET
Opel Tigra white X14XE. Zrejme pôjde C20XE
Yamaha FZ6 Fazer
Napísať odpoveď

Návrat na "OPEL VŠEOBECNE"